Bota

Lavrov: Rusia nuk duhet të veprojë ‘dhëmb për dhëmb’ pasi Facebook ndalon mediat ruse

Sergej Lavrov thotë se është kundër kundërshtimit te mediave të huaja në Rusi pas ndalimit të Facebook të faqeve të lidhura me Rusinë. Moska duhet të fokusohet në ruajtjen e të drejtave të gazetarëve të saj jashtë vendit.

Pezullimi i fundit i katër faqeve të Facebook të Maffick Media pas një raporti të CNN mbi lidhjet e tyre me RT është “patjetër një shembull tjetër i presionit ndaj mediave ruse dhe kundër fjalës së lirë”, tha ministri i jashtëm rus Sergej Lavrov pas një takimi me homologun e tij sllovak dhe aktualisht kryetar i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), Miroslav Lajcak .

Lavrov tha se ai kishte sjellë gjithashtu në vëmendjen e Lajcak rastet e fundit të diskriminimit kundër Sputnik dhe RT, duke përfshirë gazetarët qe u ndaluan në mënyrë arbitrare nga aktivitetet zyrtare në Spanjë.

Kur u pyet nëse Moska do të hakmerret kundër mediave të huaja në Rusi, Lavrov tha se është “në mënyrë të vendosur kundër” masave të tilla.

Fakti që ne ende nuk e kemi bërë këtë është jo vetëm dëshmi për përmbajtjen tonë, por edhe për fuqinë tonë. Ne jemi një shoqëri e hapur.

Ai vuri në dukje se gazetarët ukrainas funksionojnë lirisht në Rusi, duke përfshirë ata që raportojnë “në vend agresive” për ngjarjet e brendshme ruse dhe marrëdhëniet e Moskës me Perëndimin.

Autoritetet përgjegjëse për të vendosur mbi një përgjigje nuk duhet të përdorin parimin “dhëmb për dhëmb” , tha Lavrov .

“Ne duhet të përqëndrohemi në mbajtjen e kushteve të rehatshme të punës për gazetarët e huaj në Rusi, ndërsa në të njëjtën kohë duhent mbrojtur me forcë të drejtat e gazetarëve tanë jashtë vendit,” duke përdorur burimet e institucioneve ndërkombëtare të të drejtave të mediave, tha ministri i jashtëm rus.

Gjatë fundjavës, CNN raportoi mbi “lidhjet ruse” të disa faqeve në Facebook që posedonin video politike me miliona abonentë dhe mbi dy miliardë shikime. Menjëherë pas kësaj, Facebook pezulloi katër faqe të drejtuara nga Maffick Media, gjysma e të cilave është në pronësi të filialit RT Ruptly , dhe tjetra nga moderatorja e  In The Now , Anissa Naouai. Asnjë paralajmërim paraprak apo shpjegim nuk ishin dhënë për ndalimin, të cilin Naouai e quajti akt “censure të hapur”./ RT/ Gazeta Impakt

 

OPINIONE

INTERVISTA