Lidhjet e Patrik Kennedy me grupin iranian të mërguar bëhen çështje fushate në Jug të New Jerseyt

Nga: Matt Friedman

Ish Republikani në SHBA Patrik Kennedy, burri i kandidates së Kongresit në New Jersey, Amy Kennedy,  ishte paguar gati 60,000 dollarë për të dhënë një fjalim vitin e kaluar në Shqipëri për një grup shumë të diskutueshëm që kundërshton regjimin aktual në Iran, por që ishte konsideruar një organizatë terroriste nga Shtetet e Bashkuara deri në vitin 2012.

Kundërshtari kryesor i Amy Kennedy në krahun e Demokratëve në raundin e 2-të zgjedhjeve të Kongresit, Brigid Harrison, i ka bërë financat e Patrik Kennedy një çështje fushate, dhe po e quan shumën që ai fitoi nga grupi i opozitës Organizata Popullore Muxhahedinëve të Iranit (MEK) për fjalimin që mbajti në shkurt 2019 “para të ndyra”.

“Le të jemi të qartë: MEK u angazhua në një përpjekje të dokumentuar mirë për të blerë politikanë amerikanë, dhe në pranimin e kësaj shume, Kennedy demonstroi se ato janë ‘për shitje’”, tha Harrison në një deklaratë. “Që Shtetet e Bashkuara të luftojnë terrorizmin në të gjithë globin, ajo duhet të kundërshtojë terrorizmin në të gjitha format e tij. Pranimi i “shumave të fryra” për mbrojtje nga një organizatë që shpesh përshkruhet si kult, që sot kërkon që anëtarët të divorcohen dhe të mbeten beqarë është në kundërshtim ndaj vlerave amerikane dhe demokratike”.

Sipas një zbulimi financiar të kandidatit, Amy Kennedy dorëzuar së fundmi pranë nëpunësit të Dhomës së Përfaqësuesve të SH.B.A.-së, MEK pagoi Patrik Kennedy,  djali i senatorit të ndjerë Ted Kennedy, i cili ka ndihmuar dhe financuar përpjekjet për të zgjedhur gruan e tij në Kongres  me 59,996 dollarë diku midis 1 Janarit 2019 dhe 1 Prill 2020.

Nuk është hera e parë që Patrik Kennedy, një ish-kongresmen i Ishujve Rhode, i cili tani jeton me gruan e tij në Jug të New Jerseyt, është paguar për të folur në mbështetje të MEK, dhe ai nuk është nga të vetmit politikanë amerikan nga New Jersey që e kanë bërë këtë.

MEK kundërshton regjimin aktual iranian dhe për vite me radhë u rreshtua me diktatorin e ndjerë irakian Saddam Hussein. Politikanë të shquar nga të dy partitë kryesore amerikane kanë folur në mbështetje të grupit, shpesh për shkak të kundërshtimit të tij ndaj regjimit iranian.

Pas një fushate intensive lobuese që fitoi mbështetjen e shumë politikanëve amerikanë, MEK u hoq nga lista e terrorizmit të qeverisë në 2012. MEK është dëbuar nga Irani për dekada të tëra.

Në një pjesë opinioni për POLITICO në Dhjetorin e 2016, ish-Koordinatori i Departamentit të Shtetit kundër terrorizmit, Daniel Benjamin duke iu përgjigjur mbrojtjes së MEK të ish-senatorit të New Jersey Robert Torricelli, shkruajti se qeveria amerikane “ka fajësuar MEK për vrasjen e tre kolonelëve të ushtrisë amerikane dhe tre kontraktorë amerikanë, duke bombarduar objektet e shumë ndërmarrjeve amerikane dhe duke vrarë iranianë të pafajshëm”.

Në vitin 2011, Patrik Kennedy foli në një tubim në Capitol Hill duke i kërkuar Departamentit të Shtetit që të largojë grupin nga lista e tij e organizatave të huaja terroriste, sipas revistës Foreign Policy. Ai pranoi se ishte paguar 25,000 dollarë për atë fjalim.

Patrik Kennedy që nga ajo kohë ka folur në favor të grupit, duke përfshirë edhe tubimin e korrikut 2019 në Berlin. Sean Richardson, shefi i tij i shtabit, tha në një intervistë të Mërkurën se pagesa e shënuar në deklarimet financiare të Amy Kennedy ishte për një fjalim që Patrik Kennedy dha në Shqipëri, në selinë MEK. Ai tha se beson që shifra prej rreth 60,000 dollarë përfshinte edhe shpenzimet e udhëtimit.

Fjalimi në Shqipëri ishte një nga 14 për të cilin Patrik Kennedy raportoi se merrte shpërblim që nga viti 2019. Ai gjithashtu fitoi 25,000 dollarë për një fjalim që ai mbajti në favor të një grupi tjetër të regjimit antiranian, Shoqërisë California për Demokracinë në Iran. Pagesat e tij për të folur pro MEK shkonin nga 5,000 dollarë deri në afro 60,000 dollarë. Shumica e fjalimeve u mbajtën në shoqëritë e kujdesit shëndetësor.

Amy Kennedy dhe Harrison po konkurrojnë në raundin e 2-të të demokratëve për qarkun për nominimin e partisë për të marrë kryesimin republikan.

Në një deklaratë, Yoli Navas, një zëdhënës i Amy Kennedy, theksoi se senatori Bob Menendez (D-N.J.), i cili e ka mbështetur Harrison, e mbështet MEK-un.

“Përveç Senatorit Menendez dhe Republikanit Eliot Engle (DN.Y.), kryetari i Komitetit të Punëve të Jashtme të Shtëpisë, grupi mbështetet gjithashtu nga një varg i pafund udhëheqësish të shquar qeveritar dhe ushtarakë, përfshirë dy ish-drejtorë të Komiteti Kombëtar Demokratik, Howard Dean dhe Ed Rendell, John McCain, Nancy Pelosi dhe shumë të tjerë. Ndoshta Brigid duhet të ketë kërkuar në gogle për ‘Bob Menendez’ në vend të taktikës tipike të humbjes së fushatës”, tha Navas. “Përpjekjet e ashpra dhe fyese të Brigidit për të mashtruar votuesit nuk do të mashtrojnë askënd. Njerëzit e jugut të New Jersey-it meritojnë një drejtues që dëshiron t’i shërbejë komunitetit jo vetes”.

Richardson, shefi i shtabit të Patrik Kennedy, tha se nuk ka asgjë të keqe në mbështetjen e një organizate që mbështet demokracinë në Iran.

“Që prej vitit 2011, ai është një mbështetës aktiv i organizatës dhe ka folur për ta herë pas here, si shumë demokratë të vjetër të kongresit, si dhe republikanë”, tha Richardson. “Mbështetja e tij për organizatën është e rrënjosur në mbështetjen e tij për ndryshimin e regjimit në Iran. Eshtë shumë e thjeshtë”.

“A mendon dikush tjetër përveç Brigid Harrison se John McCain, Ted Kennedy, Louis Freeh, Tom Ridge, Hillary Clinton do të bënin diçka që ishte e keqe për politikën tonë të jashtme?”, Tha Richardson. “Kërkesa është absurde”.

Richardson përmendi gjithashtu mbështetjen e Menendezit për MEK.

Fushata e Harrison ka mbështetur shumë nga sulmet e saj ndaj Amy Kennedy në rekordet dhe financat e burrit të saj, duke përfshirë nxjerrjen në pah të një historie nga New Jersey Globe se si ai ishte dhuruesi i vetëm i 500,000 dollarëve për një super PAC që ishte duke vdekur më parë që drejtonte reklama negative në internet kundër Harrison. Fushata e Harrison gjithashtu ka shkuar pas Patrik Kennedy për anëtarësimin e kohëve të fundit në bordin e Wellpath, një kompani e diskutueshme që drejton shërbime të kujdesit shëndetësor në disa burgje me fitim dhe drejtuesit e së cilës dhuruan 10,000 dollarë për fushatën e Amy Kennedy.

Nga 816,000 dollarë që Amy Kennedy kishte mbledhur që nga 1 Prill, 250,000 dollarë erdhën nga një huadhënie personale./Gazetaimpakt/ politico/

 

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne