Lista Serbe bënë kallëzim penal kundër pjestarëve të njësisë Speciale

Deputetët e Listës Serbe, kanë ngritur kallëzim penal ndaj Policisë së Kosovës për shkak të aksionit që ka ndodhur të hënën në Mitrovicë.

Lajmin për ngritjen e kallëzimit penal e ka konfirmuar për RTS, tashmë ish zëvendësministri i Brendshëm Millan Radojeviq.

Ai ka deklaruar se se kallëzimi është një prej vendimeve që kanë dal nga mbledhja që është mbajtur të mërkuren nga përfaqësuesit e serbëve në veri të Mitrovicës.

“Kemi vendosuir të veprojmë në kuadër të sistemit, në kuadër të institucioneve me mjete paqësore për atë arsyeje kemi dhënë kërkesë zyrtare në Insapketoratin Policore të nis hetimin dhe të konstatoj përgjegjësisë penale për pjestarët e Njësisë Speciale, të cilët kanë marrë pjesë në arrestimin Marko Gjuriq”, ka deklaruar Radojeviq.

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne