Historia Intervista

Lubonja tregon origjinen sllave te Skenderbeut, tregon pse Xhufi eshte injorant

Intelektuali dhe publicisti i revistes nderkombetare dhe historike Perpjekja, Fatos Lubonja i ftuar ne News 24 dekonstrukton mitin sllav te Skenderbeut, tregon pse dhe qysh u shpik Skenderbeu. Ai citon historiane te mirenjohur nderkombetare te cilet e kane studiuar historine e Skenderbeut me mire sesa shqiptaret. Ai i pergjigjet Pellumb Xhufit per injorancen e tij dhe ekspozon perrallat qe shqiptaret e paditur besojne per Skenderbeun. Lubonja tregon qe shqiptaret duhet te piqen dhe kuptojne qe Skenderbeu qe ata imagjinojne eshte i ndryshme nga perrallat qe ata i genjejne neper shkolla dhe politika.

OPINIONE