Opinion

Lufta e Putinit

Nga Gilad Atzmon

Putin nuk është një gjeneral ushtarak. Ai është një udhëheqës modernist, një spiun i trajnuar dhe një strateg që kupton se lufta është një vazhdimësi e politikës me mjete të tjera (Clausewitz). Prandaj, nëse duam të kuptojmë motivet e Putinit, duhet të përmbahemi nga përpjekjet për të vlerësuar fushatën ushtarake të Rusisë në termat e ‘objektivave të rrepta ushtarake’. Në vend të kësaj, ne duhet ta shikojmë fushatën ushtarake si një instrument politik që është vendosur të mobilizojë një gjeopolitike globale dhe rajonale zhvendosje në një shkallë vigane.

Është e qartë se ushtria e Putinit po bën çmos për të shmangur viktimat civile. Ai përdor taktikat e rrethimit në krahasim me doktrinën barbare amerikane “Shock and Awe”. Për më tepër, ushtria ruse punon shumë për të mos shpërbërë ushtrinë ukrainase. Në vend të kësaj, ajo rrethon qytetet dhe po ndan ushtrinë ukrainase në lindje dhe jug të vendit.

Ushtria ruse ka çmontuar aftësinë e Ukrainës për t’u rigrupuar, e lëre më për të kundërsulmuar. Analistët ushtarakë perëndimorë kanë rënë dakord se prova e qartë e paaftësisë në rritje të ushtrisë ukrainase është se ushtria e Ukrainës nuk arriti të dëmtojë seriozisht kolonën ruse prej 60 km në rrugën e saj për në Kiev, pavarësisht faktit se kolona qëndroi në vend për më shumë se 10 ditë.

Në 24 orët e fundit, Rusia ia ka bërë të qartë Perëndimit se çdo furnizim ushtarak perëndimor në Ukrainë do të trajtohet si një objektiv legjitim ushtarak. Me fjalë të tjera, ushtria elitare ukrainase në Lindje është tani një forcë ushtarake e zhdukur; mund të mbrojë qytetet, mund të kryejë sulme guerile mbi logjistikën e shtrirë ushtarake ruse, por nuk mund të rigrupohet në një forcë luftarake që mund të ndryshojë fushën e betejës.

Ushtria e Putinit, siç pajtohen ekspertët ushtarakë, gëzon fuqi të madhe zjarri. Nuk është aspak sekret që artileria ruse është një forcë vdekjeprurëse dhe nuk ka asnjë forcë që mund ta krahasojë atë askund në botë. Arsyeja ushtarake për këtë është e qartë. BRSS kurrë nuk i besoi cilësisë dhe besnikërisë së ushtarëve të saj këmbësor. Ndërsa mbështetej në ndikimin masiv të ushtarëve, numrin e tyre të madh, ajo shpiku gjithashtu mjetet, teknologjinë, taktikat dhe doktrinën për të fituar betejën nga larg në përgatitje për lëvizjen e masave.

Ishte artileria e Kuqe ajo që shkatërroi  Ushtrinë e 3-të të Rajhut. Në mënyrë të ngjashme, rrafshimi i qyteteve armike është diçka për të cilën BRSS dhe Rusia moderne janë të famshme. Rusia e gëzon këtë fuqi, por ajo është përmbajtur, deri më tani, nga vendosja e kësaj aftësie në Ukrainë. Rusia e ka shfaqur këtë aftësi në vend që ta vendosë atë. Sipas analistëve ushtarakë, Rusia as që ka filluar të përdorë fuqinë e saj ajrore superiore përveç sigurimit të epërsisë totale ajrore mbi Ukrainën.

Taktika e ushtrisë ruse ka qenë të rrisë presionin në periferi të qyteteve, duke demonstruar fuqinë ushtarake ruse dhe më pas duke hapur korridoret për autokolonat humanitare. Dhe ky është truku. Rusia po krijon një vërshim refugjatësh në perëndim. Për shkak të ndalimit të qeverisë ukrainase që burrat 18-60 vjeç të largohen nga vendi, po flasim për gratë dhe fëmijët.

Deri më tani ka rreth 2.5 milionë refugjatë ukrainas, por ky numër mund të rritet në mënyrë dramatike. Dhe pyetja vijon: a do të jetë e lumtur Gjermania të pranojë një milion refugjatë të tjerë që nuk janë një forcë pune? Po në lidhje me Francën dhe Britaninë, SHBA-të, Kanadanë, të gjitha ato vende që shtynë Zalansky dhe Ukrainën në një luftë, por që shpejtuan ta linin popullin ukrainas në fatin e tyre?

Herët a vonë, beson Putini, Evropa do të pranojë të gjithë listën e kërkesave të tij dhe do të heqë sanksionet, madje mund ta kompensojë atë për humbjet e tij në shitjet e naftës, të gjitha në një përpjekje të dëshpëruar për të ndaluar cunamin e refugjatëve ukrainas. Në kohën kur armët të ftohen, shumë ukrainas mund të preferojnë të qëndrojnë në Gjermani, Francë, Britani dhe Poloni. Kjo do të çojë, të paktën në mendjen e Putinit, në një ndryshim demografik në ekuilibrin etnik në favor të grupeve etnike ruse në Ukrainë. Në kontekstin e një ndryshimi të tillë, Putini do të jetë në gjendje të dominojë situatën në shtetin e tij fqinj me mjete politike, madje edhe demokratike.

Plani i Putinit nuk është i ri. Ajo tashmë pati sukses në Siri.

Kur Perëndimi e kuptoi se Siria ishte në këmbë drejt Evropës, ishte shumë i shpejtë për të lejuar Putinin të fitonte betejën për Asadin në kurriz të hegjemonisë së Amerikës në Lindjen e Mesme. Putin tani përdor në thelb të njëjtat taktika. Ai mund të jetë mizor apo edhe barbar, por budalla apo irracional nuk është.

Pyetja kryesore është se si është e mundur që elita jonë politike dhe mediatike perëndimore nuk ka dijeni për lëvizjet e Putinit dhe Rusisë? Si është e mundur që asnjë analist ushtarak perëndimor nuk mund të lidhë pikat dhe të shohë përmes mjegullës së kësaj lufte të tmerrshme? Arsyeja është e qartë: asnjë person i talentuar nuk sheh një karrierë të mundshme në ushtri ose shërbimin publik këto ditë.

Njerëzit e talentuar preferojnë botën e korporatave, bankat, teknologjinë e lartë, të dhënat dhe gjigantët e medias. Rezultati është se gjeneralët perëndimorë dhe ekspertët e inteligjencës nuk janë shumë të talentuar. Situata e klasës sonë politike perëndimore është edhe më dëshpëruese. Politikanët tanë jo vetëm që nuk ishin të talentuar sa duhet për t’iu bashkuar rrugës së korporatës, ata janë gjithashtu në mënyrë unike joetike. Ata janë aty për të përmbushur planet më të liga të zotërinjve të tyre globalistë dhe të gjitha i bëjnë në kurrizin tonë.

Unë kam pak dyshim se një politikane me përvojë si Angela Merkel nuk do ta kishte lënë situatën në Ukrainë të përshkallëzohej në një katastrofë globale. Ajo, ashtu si Putini, ishte e trajnuar siç duhet për punën e saj, duke kuptuar dallimin e thellë midis strategjisë dhe taktikave. Ajo, ashtu si Putini, ishte trajnuar për të menduar pesë hapa përpara. Me sa mund të them, nuk ka njeri në Perëndim që e kupton Putinin, i cili mund të lexojë mendjen e tij. Në vend të kësaj, ata i atribuojnë liderit rus karakteristika psikotike në një përpjekje të dëshpëruar për të fshehur thellësinë e situatës së pashpresë dhe tragjike që Perëndimi i shkaktoi vetes dhe Ukrainës në veçanti.

Ndërkohë, Putini po merr masat më spektakolare për të mbrojtur jetën dhe regjimin e tij. Ne në perëndim na duket “për të qeshur”, por Putini e di shumë mirë se e vetmja mënyrë që Perëndimi mund të përballet me paaftësinë e tij është ta eliminojë atë dhe regjimin e tij në një mënyrë ose në një tjetër.