Mafia italiane detyron dhunshëm refugjatët të shesin drogë në Siçili

Mafia italiane po përfiton nga refugjatët që mbërrijnë në Siçili, duke u bashkuar me një bandë emigrante për të detyruar të ardhurit që vijnë për të shitur drogë. Refuzimi për ta bërë këtë mund të rezultojë me pasoja të dhunshme, tha një viktimë për RT.

Siçilia është një pikë e nxehtë për refugjatët që kalojnë Detin Mesdhe nga Afrika, me shumë persona që përfundojnë në qytetin piktoresk të Palermos.

Turistët dhe vendasit hyjnë në tregun Balloro të qytetit çdo ditë, duke fotografuar stendat shumëngjyrëshe dhe peshqit e freskët. Megjithatë, kur dielli perëndon dhe shitësit shkojnë në shtëpi, tregu merr një kthesë të errët.

“Ka një trafikim shumë të fuqishëm të heroinës, mariuanës dhe llojeve të tjera të drogës [në treg]”, tha gazetari lokal Francesco Bellina për RT.

Edhe pse mafia italiane e kontrollon operacionin prapa skenave, fytyrat e operacionit janë kryesisht refugjatë.

“Bosi i mafias duhet të përdorë dikë për shitjen e drogës, kështu që në këtë rast, në këtë periudhë, ata po përdorin edhe emigrantë, veçanërisht emigrantë nigerianë,” tha Bellina.

Mafia po bashkohet me një bandë emigrantësh të njohur si ‘Black Axe’, e cila po i detyron të sapoardhurit të punojnë për operacionin.

Emigranti nigerian Don Emeka zbuloi se t’i thoje “jo” Aksit të Zi mund të rezultonte me pasoja të rënda.

“Ata më thanë se duhet t’u bashkohesha për një akt dhune në Palermo. U thashë atyre se nuk jetoj në atë lloj jete,” tha ai për RT.

Kjo përgjigje shkaktoi dhunë nga rekrutuesit e bandës.

“Ata më futën duart në xhepa dhe më morën telefonin dhe syzet. Një tjetër djalë mori një shishe dhe më goditi në kokë. Pastaj e përdorën atë për të më prerë krahun”, tha Emeka duke treguar plagët e tij të thella.

Megjithatë, shitja e drogës nuk është fati i vetëm me të cilin përballen emigrantët në Palermo. Shumë vajza adoleshente po shesin edhe trupat e tyre, duke ndier se nuk kanë zgjedhje tjetër.

“Kur një kamp [refugjatësh] shkon keq dhe nuk u ofron emigrantëve shërbimin normal si ujë, xhel dushi, ushqim, atëherë shpesh njerëzit brenda këtyre kampeve, kryesisht të miturat, shkojnë jashtë për të prostituuar”, tha Bellina.

“Mendoj se ekziston një lidhje shumë e fortë midis kushteve në kampe dhe përdorimit të këtyre emigrantëve, sepse aty ku ka varfëri, mafia dhe të gjitha llojet e organizatave të krimit mund të punojnë”, vazhdoi ai.

Pothuajse 84,000 emigrantë kanë arritur në Itali nga deti që nga janari, sipas OKB. Disa raporte kanë sugjeruar se numri mund të arrijë në 200,000 deri në fund të vitit. / © Gazeta Impakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne