Mandati i Xhaçkës, Bardhi: Maxhoranca e ka injoruar vendimin e Gjykatës Kushtetuese

Në Gjykatën Kushtetuese po mbahet seanca për mandatin e deputetes së Partisë Socialiste, Olta Xhaçka. Në fjalën e tij, kreu i grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Gazmend Bardhi është shprehur se secili ka të drejtë të komentojë vendimin e kësaj gjykate, por nuk mund të vejë në pikëpyetje për ta zbatuar atë.

Ai shton se mazhoranca me qëndrimin e saj i ka të drejtën vetes të komentojë dhe ka injoruar vendimin. Secili prej nesh mund të ketë komente, por nuk mund të vejë në pikëpyetje për të zbatuar vendimin e Kushtetueses.

Në këtë rast është lënë pa zbatim një vendim i GJK, por me qëndrimin që ka mbajtur mazhoranca i ka dhënë të drejtën vetes të komentojë dhe ka injoruar vendimin e Kushtetueses” tha Bardhi. Kujtojmë që Parlamenti votoi me 11 prill kundër dërgimit të mandatit të deputetes socialiste Olta Xhaçka për shqyrtim në Gjykatë Kushtetuese, siç kjo e fundit ka urdhëruar në vendimin e janarit 2023.

Pas këtij vendimi, PD vendosi  që të ridepozitojë në Gjykatën Kushtetuese, kërkesën për mandatin e Xhaçkës. Ndërkohë që vetë deputetja socialiste Olta Xhaçka ka sqaruar vazhdimisht se nuk e ka shkelur Kushtetutën pasi asnjëherë nuk ka përfituar fonde apo pasuri publike, as ajo dhe as familjarët e saj./tpz

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne