Shqiperia

Marrëveshja Shqipëri-Greqi për kufirin detar, protestë para prefekturës së Fierit

Duket se mungesa e transparencës së qeverisë shqiptare në negociatat me Greqinë për kufirin detar ka ngjallur reagime të ashpra.

Për këtë arsye, një grup të rinjsh kanë dalë ditën e sotme në protestë para Prefekturës në Fier, ku me flamuj kuqezi dhe brohoritje, janë shprehur se nuk do të lejojnë që të shtetit deti.

Protesta vjen vetëm pak ditë më pas, ku ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Kotzias deklaroi se “Shqipëria pranoi zgjerimin e ujërave greke me 12 milje detare”.

Ndërsa, protesta ka pasur edhe në Tiranë disa ditë më parë.