Bota

“Me reduktimin e trupave amerikane në Afganistan, bombat dhe lufta do të vazhdojnë” – veterani i SHBA-se për RT

Megjithëse Trump planifikon të tërheqë trupat nga Afganistani, ai ndoshta po konsideron përdorimin e kontraktorëve privatë, e cila është një recetë për më shumë korrupsion dhe dhunë, tha për RT veterani i Irakut dhe Afganistanit, Will Griffin.

SHBA po planifikon të zvogëlojë praninë e trupave në Afganistan pas 17 vitesh të luftës në atë vend. Presidenti Donald Trump thuhet se ka urdhëruar tërheqjen e mbi 5,000 të kontigjentit amerikan prej 14,000 trupash.

Griffin, një veteran i Irakut dhe Afganistanit dhe drejtori i Raportit të Paqes, tha për RT se, ndonëse reduktimi i numrit të trupave është një gjë e mirë, ai është skeptik për atë që do të vijë.

“Mbajeni mend se pas njoftimit te Trump per reduktim të gjysmës së trupave në Afganistan, bombat ka shumë të ngjarë të vazhdojnë, lufta ka shumë të ngjarë të vazhdojë” , tha ai.

Griffin gjithashtu sugjeroi që nuk mund të përjashtohet mundesia që Trump mund të marrë parasysh përdorimin e kontraktorëve privatë.

“Njerëz si Erik Prince, themeluesi i Blackwater dhe i cili tani po shtyn idenë e minimizimit të trupave amerikane në Afganistan dhe përdorimit të më shumë kontraktorëve privatë.”

Sipas Griffin, kjo është një recetë për më shumë korrupsion dhe më shumë dhunë. Dhe kjo e fundit, sipas tij, është kryesisht e drejtuar nga operacionet ushtarake amerikane në Afganistan.

“Ne duhet të kuptojmë se analiza e situatës është se ushtria amerikane, dhe me të vërtetë prania e SHBA-ve në Afganistan, është një numër 1 per  dhunë, ky është një mjet i rekrutimit numër një për organizatat ekstremiste.Dhe ky është shkaku numër një i vetëvrasjeve te veteraneve këtu në shtëpi [SHBA], “ vuri në dukje ai.

“Zvogëlimi i sasisë së trupave, megjithëse është një gjë e mirë, duhet të mbani në mend çfarë ka Trump nën mëngën e tij”, vuri në dukje Griffin.

Në të njëjtën kohë, Griffin e quajti atë një gjest simbolik ndaj talebanëve afganë.

Ai kujtoi se zyrtarët talebanë dhe amerikanë u takuan në Emiratet e Bashkuara Arabe më 17-18 dhjetor. Fokusi i bisedimeve ishte në tërheqjen e trupave të huaja.

“Në këto bisedime për paqe ne duhet të kuptojmë se trupat mund të tërhiqen dhe të reduktohen, por luftimet ka shumë të ngjarë të vazhdojnë. Unë jam shumë skeptik për atë që do të vijë “, tha Griffin.

“Zyrtarët dhe gjeneralët amerikanë vazhdimisht thonë se kjo luftë ka arritur në ngërç, sepse ata kurrë nuk do të pranojnë se kjo luftë tashmë është humbur. Kur SHBA-të pushtuan Afganistanin në vitin 2001, talebanët përbëheshin nga 200 deri në 400 anëtarë … Sot, ajo organizatë është shpërndarë në disa organizata të ndryshme nëpër kontinente në numrin e dhjetëra mijërave, “ shpjegoi ai.

Griffin e quajti luftën amerikane në Afganistan një dështim të plotë.

“Pentagoni, Shtëpia e Bardhë dhe Trump kurrë nuk do ta pranojnë këtë, ata do ta quanin atë një bllokim. Dhe tani ata po shohin kontraktorë privatë që të përpiqen ta shpëtojnë këtë luftë. Dhe shkoni nën radarin e medias, në mënyrë që amerikanët të mos e kuptojnë se kjo ka qenë një humbje “ , tha ai.

Ai sugjeroi që amerikanët në përgjithësi janë të lodhur nga kjo luftë, duke shtuar se “çdo kandidat, çdo popull zgjedhjesh në fushatë kanë drejtuar parulla kundër luftës, por ne ende duhet ta përfundojmë këtë luftë. Por me të vërtetë u zgjerua, duke i kushtuar më shumë dollarë tatimore popullit amerikan “./ RT/ Gazeta Impakt