Mediat greke zbulojnë marrëveshjen e fshehtë Rama-Erdogan

Ndërkohë që në Shqipëri ka kaluar në hije marrëveshja e detit me Greqinë, mediat në vendin fqinj i kanë kushtuar një tjetër artikull kësaj çështje.

Të zhgënjyer për ritmet e ngadalta, media greke Tanea shkruan se pengesa kryesore në këtë marrëveshje është flirtimi i Ramës me Erdogan.

“Në të njëjtën kohë, Rama nuk heziton të “flirtojë” me Turqinë dhe është tregues se më 22 mars ai vizitoi Ankaranë dhe kishte një takim me Presidentin Rexhep Tajip Erdoga”- shkruan media greke.

Pjesë nga shkrimi i Tanea:

Rruga drejt zgjidhjes së marrëveshjeve duket të jetë shumë më e vështirë sesa pritjet fillestare që janë kultivuar, veçanërisht nga Nikos Kotzias.

Për më tepër, qeveria ndjehet e izoluar në shtëpi dhe ndoshta në këtë mënyrë për të justifikuar lëvizjen e ministrit të jashtëm për të kërkuar për të informuar udhëheqësit politikë ndoshta brenda disa ditëve të ardhshme.

Një seri ngjarjesh dëshmon se zgjidhjet e lehta dhe të shpejta nuk duken të mundshme. Është e rëndësishme që Ministri i Jashtëm kishte për të bërë udhëtimin rrufe në Tiranë të enjten e kaluar në mënyrë që të gjeni pikën e kontaktit me palën shqiptare, pasi negociatat për Marrëveshjen për Zonat Detare janë përballur me vështirësi serioze se vetë Kotzias kishte pranuar për të folur për gazetarët në kthimin e tij nga Shkupi.

Përveç kësaj, Presidenti shqiptar Ilir Meta kishte përcaktuar qartë linjat e kuqe të Tiranës në një intervistë të fundit në “Vima”.

Në këtë, Meta duke e bërë të qartë se një marrëveshje e re për Zonat Detare duhet të respektojnë dispozitat e vendimit të Gjykatës Kushtetuese të vendit vendosi antikushtetues Marrëveshja e mëparshme e vitit 2009.

Po ashtu nuk rezultoi e formalizuar dhe vizita e Aleksis Tsipras në Tiranë pas ftesës së Edi Ramës në forumin e Davos në Zvicër.

Në të njëjtën kohë, Rama nuk heziton të “flirtojë” me Turqinë dhe është tregues se më 22 mars ai vizitoi Ankaranë dhe kishte një takim me Presidentin Rexhep Tajip Erdogan.

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne