Mediat serbe i bëjnë jehonë kosovarëve që lënë Islamin dhe bëhen si serbët

Mediat Serbe i kanë bërë jehonë një grupi burrash serbë në Deçan të Kosovës që nisën lëvizjen e lënies së islamit.

Burrat serbë me pretekstin e krijimit të lëvizjes “braktisja vullnetare e fesë islame, me moton të jemi vetëm shqipëtarë”, fsheh pas punën e serbisë për të tjetërsuar besimin e tyre.

Media serbe vlerëson lëvizjen dhe thotë se ajo do të zgjerohet në ditët në vazhdim për tjetërsimin e fesë së tyre dhe të parëve të tyre.

Po ajo është kundërshtuar dhe ironizuar edhe në rrjetet sociale.

Mes komentuesve në rrjetet sociale, disa e konsiderojnë si lëvizje që i ngjan asaj në kohën e diktaturës ndërsa disa të tjerë thonë se ata që e kanë ndërmarrë këtë nismë nuk i pyet njeri në shtëpinë e tyre dhe jo më të marrin iniciativa lokale me ndikim ne komunitet./GazetaImpakt/

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne