Menjëherë pas mbylljes së xhamive në vend, kryeministri fashist i Austrisë shkoi te Muri i Loteve ne Izrael

Menjëherë pas vendimit për mbylljen e 7 xhamive, njëra prej të cilave u përket turqve, kryeministri austriak Sebastian Kurz, i cili tërhoqi vëmendjen me qëndrimin e tij anti-islamik, shkoi pranë homologut të tij izraelit, Benjamin Netanjahu.

Stacioni i parë i Kurz i cili erdhi në kryeqytetin e pushtuar të Palestinës, Jeruzalem, për t’u takuar me Netanjahut sionist, ishte Muri i Vajtimit. Kurz e vuri kitën të cilët hebrenjët e përdorin ndërsa lutën dhe pozoi para murit. Në një konferencë për shtyp, Kurz i cili u takua me Netanjahun, u shpreh se siguria e Izraelit është jetike për Austrinë.

Burimi : Suriye Gerçekleri/ ML

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne