Mijëra ‘imamë ekstremistë’ largohen nga detyra në Arabinë Saudite: Ministri i Jashtëm Adel Al-Jubeir

MOSKË: Arabia Saudite ka larguar nga detyra disa mijëra imamë nga xhamitë e saj për përhapje të ekstremizmit, tha të dielën ministri i Jashtëm Adel Al-Jubeir për gazetarët Rusë në Moskë, njofton Arab News.
“Ne nuk do të lejojmë që dikush ta përhapë ideologjinë e urrejtjes, të financojë atë lloj ideologjie apo terrorizmin,” tha ai.

“Qasja jonë ndaj këtij problemi ka qenë shumë e rreptë: Ne … po modernizojmë sistemin tonë arsimor në mënyrë që të përjashtojmë mundësinë e keqinterpretimit të teksteve”.

Al-Jubeir tha se Rijadi do të bashkëpunonte me Moskën në luftën kundër terrorizmit pasi shumë militantë nga të dy vendet po luftonin me Daeshin.

“Ata paraqesin një kërcënim për vendet tona dhe për shtetet e tjera, prej nga vijnë. Pra, ne kemi një interes të fortë për bashkëpunimin”.

Ministri i jashtëm gjithashtu akuzoi Katarin për financimin e terrorizmit në një përpjekje për të ndërhyrë në punët e brendshme të vendeve të tjera.

“Ne jemi të bindur se ka disa parime të cilat duhet t’i përmbahen të gjitha vendet: Thuaji” jo “terrorizmit, financimit të terrorizmit, ekstremizmit dhe propagandës së urrejtjes dhe përpjekjeve për të ndërhyrë në punët e brendshme të shteteve të tjera”, tha ai.

“Ne presim që këto kërkesa të plotësohen nga Katari”./Gazeta Impakt

burimi Nation

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne