Bota

Ministri i Jashtëm iranian diskuton sanksionet e reja të SHBA me zyrtarët e BE

Ministri i Jashtëm i Iranit Javad Zarif zhvilloi bisedime telefonike me shefin e politikës së jashtme të BE Federica Mogherini dhe homologët e tij nga Danimarka, Gjermania dhe Suedia mbi sanksionet e reja të SHBA, tha Ministria e Jashtme iraniane.

“Gjatë bisedave të mbrëmshme me Mogherinin, si dhe Heiko Maas të Gjermanisë, Margot Wallstrom të Suedisë dhe Anders Samuelsen të Danimarkës, diplomati i lartë iranian diskutoi me ta ri-vendosjen e sanksioneve kundër Iranit dhe përpjekjeve të Evropës për të kundërshtuar masat e tilla të Shteteve të Bashkuara, “.

Diplomatët evropianë përsëritën angazhimin e tyre ndaj marrëveshjes bërthamore të Iranit dhe gatishmërinë për të bashkëpunuar me Teheranin, sipas ministrisë.

“Ata gjithashtu theksuan rëndësinë e detyrimit të ministrave të financave evropiane për të zbatuar një mekanizëm të posaçëm financiar, duke njoftuar se mekanizmi do të regjistrohet zyrtarisht dhe do të hyjë në fuqi në ditët në vijim”, vuri në dukje ministria.

Më 5 nëntor, raundi i dytë i kufizimeve të Shteteve të Bashkuara kundër Iranit, i ri-futur pas tërheqjes së Uashingtonit nga Plani i Përbashkët i Përbashkët i Veprimit (JCPOA), do të hyjë në fuqi.
Bashkimi Evropian doli me disa iniciativa për ta mbajtur Iranin në paktin shumëpalësh, duke përfshirë një automjet me qëllim të veçantë (SPV) që dëshiron të krijojë me Rusinë dhe Kinën për të lejuar që çdo vend të anashkalojë sanksionet e SHBA dhe të tregtisë me Iranin nëntorin e kaluar.

Burimi: Sputnik/ Gazeta impakt