Misteri/ Denoncoi problemet e kompanisë, gjendet i vdekur punonjësi i Boeing në SHBA

Një ish-punonjës i gjigantit amerikan të hapësirës ajrore “Boeing”, i cili kishte denoncuar publikisht shkeljet e standardeve të sigurisë në proceset e prodhimit të avionëve të kompanisë, është gjetur i vdekur.

Kështu raportojnë mediat amerikane, sipas të cilave inxhinieri 62-vjeçar John Barnett, me mbi tridhjetë vjet karrierë në “Boeing”, gjatë së cilës mori edhe rolin e menaxherit të cilësisë, ka ndërruar jetë të shtunën, e shkaktuar nga një “vetëplagosjeje me armë”.

“Boeing” njoftoi në fund të muajit të kaluar zëvendësimin e një prej drejtuesve kryesorë të saj, pas polemikave të lidhura me problemet e sigurisë që prekën avionin 737 Max, veçanërisht pas shkëputjes së një dere gjatë një fluturimi të drejtuar nga kompania Alaska Airlines janarin e kaluar.

“Boeing” njoftoi zëvendësimin e Ed Clark, zëvendëspresident për programin 737 dhe menaxher i përgjithshëm i fabrikës së kompanisë në Renton, Wash, me Katie Ringgold, e cila më parë mbikëqyrte 737 dërgesa për klientët. Clark, i cili ka punuar në “Boeing” për rreth 18 vjet, mori përsipër uzinën e Renton në vitin 2021, ndërsa kompania kërkoi të rikuperohej nga dy përplasjet e mëdha ajrore që përfshinin 737 avionë Max në 2018 dhe 2019.

“Boeing” dje njoftoi gjithashtu krijimin e një roli të ri menaxherial për të mbikëqyrur kontrollin e cilësisë, i cili do t’i besohet një zëvendëspresidente tjetër të kompanisë, Elizabeth Lund./boldnews

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne