Bota

“Mos ndërhyni në Venezuelë”, Moska kritika të ashpra Uashingtonit

Rusia ka kritikuar qeverinë amerikane për reagimet kundër Venezuelës dhe inkurajimin e një grusht shteti kundër Presidentit Nikolas Maduro, i cili u betua për mandatin e tij të dytë javën e kaluar.
“Kombet duhet të shmangin ndërhyrjen në punët e brendshme të vendeve të tjera”, tha të mërkurën Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov. Ai tha se inkurajimi i Uashingtonit për forcat e opozitës në Venezuelë “i ka bërë ata të palodhur të kërkojnë pajtimin (me presidentin), që është keqardhje”.
Duke folur për mediat serbe të mërkurën, Presidenti rus Vladimir Putin e hodhi poshtë tërë çështjen si një dredhi politike që nuk ka të bëjë me besimin dhe fenë.
Venezuela është aktualisht në një krizë politike, me Asamblenë Kombëtare të kontrolluar nga opozita duke deklaruar Presidentin Maduro një “uzurpues” dhe kryetari i saj, Juan Guaido, një “president i përkohshëm” i vendit. Masa erdhi pas mbështetjes së fortë publike nga Uashingtoni, e cila ka mbrojtur Maduro për një kohë të gjatë.
Uashingtoni ka shënjestruar qeverinë e Maduro me një sërë sanksionesh ekonomike dhe personale të dëmtuara dhe thuhet se konsiderohet një ndërhyrje ushtarake në vend.

OPINIONE