Bota

“Mos u nxitoni të vdisni, gjithsesi do të vdisni”: Udhëheqësi çeçen Kadyrov i kërkon publikut të ndalojë panikun e koronavirusit

Me histerinë në rritje ndaj koronavirusit, Ramzan Kadyrov i Cheeçenisë u ka kërkuar njerëzve të tij të mbajnë qetësi, të mos shmangin ilaçin tradicional dhe të shqetësohen më pak për atë që është jashtë kontrollit të tyre, në fund të fundit, të gjithë janë të vdekshëm.

Kadyrov, kreu prej një kohe të gjatë i Republikës së tij me shumicë muslimane, i ka dhënë mendimin e tij për çështjen më të madhe të sotme, pandeminë koronavirus.

Duke argumentuar se frika për sëmundjen që manifestohet me simptoma të ngjashme me gripin, është hedhur poshtë nga proporcioni, Kadyrov i bëri thirrje publikut që të kujdesej për mendjen e tyre dhe të ndalet në hiperbolizimin e problemit.

“Njerëzit humbasin gjumin sepse u shfaq një sëmundje në Kinë: virusi,” tha Kadyrov, duke iu drejtuar një takimi të qeverisë lokale të shtunën. “Ata kanë frikë se kjo do t’i vijë atyre dhe ata do të vdesin. Mos u nxitoni, do të vdisni gjithsesi. Mos u mundo të vdesësh para se të vijë koha jote”.

Udhëheqësi çeçen vuri në dukje se ndërsa përhapja e shpejtë e Covid-19 ka qenë biseda e qytetit, sëmundje të tjera si gripi i zakonshëm vazhdojnë të marrin mijëra jetë çdo vit.

Si me pothuajse çdo sëmundje tjetër të rëndë, “ata që janë me shëndet të mirë do ta kapërcejnë atë, koronavirusin, ata që nuk janë, nuk do të arrijnë ta bëjnë”, tha Kadyrov, ndërsa rekomandoi që të gjithë ata që janë në ankth për shëndetin e tyre të punojnë për forcimin e sistemi i tyre imunitar duke përdorur mjete tradicionale.

“Përzieni limon me mjaltë dhe ujë dhe pijeni, atëherë virusi nuk do t’ju vrasë. Hani hudhërat tuaj”, vuri në dukje ai.

Cheçenia, e cila ka një popullsi prej mbi 1.3 milion banorësh, ende nuk ka raportuar rastin e parë të virusit, i cili ka infektuar të paktën 59 njerëz në të gjithë Rusinë, shumica e tyre, 25 në kryeqytetin e saj, Moskë. Gjashtë prej pacientëve janë shëruar që nga ajo kohë, dhe nuk ka pasur vdekje nga Covid-19 në vend.

Në përputhje me udhëzimet mbarëkombëtare që synojnë ndalimin e përhapjes së sëmundjes brenda kufijve të Rusisë, më parë Kadyrov u bëri thirrje ceçenëve të qëndrojnë larg ngjarjeve publike dhe të shmangin udhëtimet drejt vendeve të  huaja, pasi epiqendra e koronavirusit është zhvendosur në Evropën Perëndimore, ku numrat e përditshëm të të infektuarve kanë arritur në krye, duke ja kaluar edhe atyre në Kinë./Gazetaimpakt/rt/