Muslimanët hyjnë më në fund triumfatorë në Aksa

Palestinezët kthehen për t’u lutur në Xhaminë Al-Aksa në Jerusalem, pasi Izraeli u tërhoq përballë 10 ditëve të protestave shpesh të dhunshme dhe i hoqi të gjitha sistemet e sigurisë që kishte instaluar në vend.


Palestinezët përfunduan bojkotin dhe hynë në Aksanë e ndjeshme për herë të parë pas dy javësh të enjten, pasi Izraeli hoqi masa të jashtëligjshme të sigurisë atje, duke i dhënë fund një krize që shkaktoi trazira vdekjeprurëse.

Mijëra adhurues hynë në kompleksin Haram al-Sharif, për namazin e pasdites. Zona përfshin Xhaminë Al-Aksa dhe Kupolën e Shkëmbit. Disa brohoritën ndërsa hynë “Allahu Ekber” (Zoti është më i madhi).

Një konfrontim i minutës së fundit kërcënoi të prishë fundin e planifikuar të bojkotit, pasi policia izraelite po mbante një nga portat që çuan në mbylljen e vendit të shenjtë. Porta Bab al-Hutta është vendi ku dy policë izraelitë u vranë më 14 korrik, duke nxitur masat e reja të sigurisë. Policia më vonë hapi portën dhe palestinezët u bashkuan në planin e tyre për t’i dhënë fund bojkotit.

Megjithatë, sapo kompleksi u rihap për muslimanët, filluan të shfaqen raportet për përleshje midis palestinezëve dhe forcave izraelite, me numrin e lëndimeve që varionin nga 40 në 100.

Hëna e Kuqe palestineze njoftoi 46 njerëz të plagosur si brenda kompleksit Haram al-Sharif dhe në zonën e jashtme. Arsyet për përplasjet brenda kompleksit nuk ishin menjëherë të qarta.

Jashtë, përplasjet shpërthyen kur një grup policësh hynë në mes të një turme. Palestinezët hodhën shishe plastike dhe forcat izraelite granata tymi.

Një rruga pa krye dukej se ishte duke u zhvilluar midis Izraelit dhe adhuruesve muslimanë në vendin e shenjtë pavarësisht heqjes së detektorëve metalikë të martën. Korridoret e sapo instaluara dhe skelat ku kamerat ishin ngritur më parë u pastruan të enjten herët, veprim pas së cilit policia tha se të gjitha masat e reja të sigurisë tani ishin hequr.

Vendimi i Izraelit shënon një rënie të ndjeshme nga qeveria e kryeministrit Benjamin Netanjahu dhe vjen pas ditëve të përpjekjeve diplomatike nga Kombet e Bashkuara dhe presionit nga vendet e rajonit përfshirë Turqinë dhe Jordaninë.

Mosmarrëveshja nisi pasi Izraeli instaloi detektorë metali, kamera dhe pengesa çeliku në hyrjen e muslimanëve në kompleksin e Xhamisë Aksa, pas vrasjes së 14 korrikut të dy policëve izraelitë nga 3 palestinezë. Siguria shtesë provokoi ditë trazirash, me përplasje të dhunshme në rrugët e Jeruzalemit Lindor. Forcat izraelite qëlluan dhe vranë pesë palestinezë dhe një palestinez goditi me thikë dhe vrau tre kolonë izraelitë në shtëpinë e tyre. Shumë muslimanë kanë refuzuar të hyjnë në kompleks gjatë dy javëve të fundit, duke u falur në rrugët e qytetit të vjetër. Por të moshuarit muslimanë kanë thënë se janë të kënaqur që autoritetet izraelite e kishin rikthyer sigurinë si para 14 korrikut.

Presidenti palestinez Mahmud Abbas mbështeti thirrjet që adhuruesit të kthehen në xhaminë Al-Aksa të Jeruzalemit të enjten pasi autoritetet izraelite hoqën masat e reja të sigurisë. “Namazet do të ndodhin, dashtë Zoti, brenda xhamisë së Aksasë”, tha Abbas në një konferencë shtypi.

Udhëheqja palestineze pezulloi koordinimin e sigurisë me Izraelin lidhur me masat e reja. Abbas tha se vendimi i së enjtes nuk ishte bërë për të rinovuar këtë.

“Tani për tani do të flasim vetëm për namazin e pasdites në xhaminë Al-Aksa dhe pas kësaj të kemi një takim për të vendosur ose për të studiuar pjesën tjetër,” tha ai.

Udhëheqësi i Hamasit, një parti rezistence që drejton enklavën palestineze të Gazës, e përshëndeti anullimin izraelit si një fitore.

“Ne përshëndesim qëndrueshmërinë e popullit të Jeruzalemit përballë pushtimit”, tha Ismail Haniyeh në një deklaratë. “Ne theksojmë se çfarë ndodhi ishte një moment i ndritshëm në faqet e fitores dhe fillimi i humbjes së okupimit [izraelit] të Jeruzalemit dhe Aksasë”.

Fraksionet politike palestineze e konsideruan lëvizjen izraelite si një fitore ndaj Izraelit. Një zëdhënës i Netanjahut nuk pranoi të komentojë mbi vendimin, por e djathta e kritikoi atë.

“Them me keqardhje se Izraeli është duke u dobësuar nga kjo krizë,” tha ministri i arsimit Naftali Bennett.

“E vërteta duhet të shprehet, në vend që të forcojmë sovranitetin tonë në Jeruzalem, ne transmetuam një mesazh se sovraniteti ynë mund të tronditet”, tha ai.

Netanjahu kishte këmbëngulur që siguria shtesë ishte e nevojshme për sigurinë në vend, e cila është gjithashtu e njohur me turistët. Por duke ndërmarrë hapa për të rritur sigurinë, Izraeli po ndryshonte materialisht status kuo-në e ndjeshme, që ka qeverisur lëvizjen dhe praktikën fetare për dekada të tëra. / Gazeta Impakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne