Shqiperia

Mustafa Nano i përvishet gjuhës së ashpër të Braçes

Zv. kryeministri Erion Braçe pak më herët reagoi lidhur me deklaratat e PD-së për 30 qershorin.

Përmes një postimi në llogarinë e tij në Instagram, Braçe i paralajmëroi të gjithë ata që do guxojnë të pengojnë zgjedhjet se do përballen me ligjin: “Nga përballja me ligjin vjen burgu, madje burg i gjatë nëse pengoni zgjedhësit të votojnë”.

 

 

View this post on Instagram

NE #SOCIALISTET DO JEMI KUDO! POR E KEQJA SU VJEN NGA NE! PERBALLJES ME LIGJIN RUAJUNI! PREJ SAJ VJEN BURGU DHE PAS TIJ IZOLIMI I PERJETSHEM! Lexova me vemendje kete Qarkoren e Partise Demokratike qe me heret e kisha lexuar ne avujt e rakise se nje politikani e para tij ne tymin e thithur te nje aktori! Si thoni, “te shmanget me cdo kush perballja me militantet e PS”? Keshtu? Si vijoni, “eshte e pranueshme qe te kete perballje me policine”? Keshtu? Si e mbyllni, “te ngrihet grup pune qe te pamundesoje votimet”? Keshtu? Shikoni, ne #Socialistet do jemi kudo, kudo ne #30QERSHOR. Jo per ju, fare fare! Nga ne nuk u vjen e keqja, imagjinoni ju paguheni nga shteti dhe sulmoni kolonat baze te shtetit qe ju paguan! Ne do jemi aty per #TeDrejteneVotes! Eshte kushtetuese kjo, eshte e drejte e fituar dhe nuk e tjeterson dot kerkush. Ju, jo e jo! Por askush tjeter qe deshton e nuk fiton kurre dot nje gare pa pushtet, pa polici, pa gjykaten e tij, askush tjeter qe deshton te mbaje veten, leshuar prej panikut te #DrejtesiseseRe. Pra pa frike! Aaaa ju duhet ti trembeni perballjes me ligjin, tamam asaj qe ju kerkojne keta dy tipat te beni! Nga perballja me ligjin vjen #Burgu, madje burg i gjate nese pengoni zgjedhesit te votojne, pra pamundesoni votimet! #7VITEBURG! Dhe nuk mbaron! Pas burgut vjen izolimi perjete! Madje madje, nese kete e kryeni ne kuader te #OrganizatesseDhunshmePDLSI, nuk do ju ngelet me asgje, zero, duke nisur nga placka qe keni vene. A ja vlen? Une them jo! A i keni pare bizneset e ketyre te Qarkores? A i keni pare deklarimet e tyre te pasurise? Po femijet a ua keni pare kund, i mbajne ketu apo jashte vendit? Kaq sillni ne mendje, sa te pabarabarte jeni me ta dhe sa te pabarabarte do jeni kur ligji te bjere fort mbi ju e jo mbi ata! Dite te mire!

A post shared by Erion Brace (@erionbrace) on

Lidhur me deklaratën e Braçes ka reaguar ashpër gazetari dhe analisti i njohur, Mustafa Nano.

Ky i fundit deklaron se gjuha e përdorur nga zv. kryeministri është tepër e rëndë dhe e papranueshme: “Zoti zv. kryeministër, gjuha që ju përdorni është tepër e rëndë dhe e papranueshme. Kush jeni ju të thoni që njerëzit do i presi izolimi i përjetshëm? Pse përpiqeni të frikësoni njerëzit me gënjeshtra të tilla? Ku bazohet ky motiv izolimi kur neni 38 i Kushtetutës shprehet qartë që askush s’mund të pengohet të dalë lirisht jashtë shtetit? Nuk ju takon juve të vendosni apo të paracaktoni dënimin e njerëzve apo të bëni Kasandrën nëpër rrjete sociale duke parashikuar të ardhmen”./tiranatoday

OPINIONE