Muxhahedinet e Maryam Rajavit nga sulmi kunder BBC-se deri te sulmi kunder President Raisit?

Nga Hamza Kombinati

Perpara disa ditesh, armata muxhahedine e Maryam Rajavit e bazuar ne Manze te Shqiperise leshoi nje sulm kunder kanalit britanik BBC ne te cilin MEK-u quante BBC-ne “Ajatollah BBC”. Ne kete shkrim muxhahedinet sulmonin kanalin britanik pasi ky i fundit kishte raportuar nje emission mbi femijet e Kampit Ashraf, ku kanali britanik tregonte torturat dhe trushpelarjen me te cilen femijet iraniane jane perballur ne kampin terrorist te muxhahedineve.

Ne sulmin e saj kunder BBC, muxhahedinet akuzonin kanalin britanik per bashkepunim me Ministrine e Inteligjences se Iranit, Garden Revolucionare, liderin suprem te Iranit dhe budallaqe te tjera qe vetem nje femer e semure dhe histerike sikur Maryam Rajavi di te prodhoje.

Sulmi i MEK-ut kunder BBC-se

Ne shkrimin ne fjale, MEK-u mundohej te hidhte poshte akuzat e BBC-se me deshmimtare te rreme qe vetem MEK-u di te prodhoj duke pretenduar qe MEK-u nuk eshte nje kult terrorist por nje organizate bamirese dhe humanitare.

Sulmi i MEK-ut kunder BBC-se erdhi 6 dite perpara se ne provincen e Azerbaixhanit Lindor (province iraniane) helikopteri i presidentit Raisi te rrezohet. Deri ne keto momente ekipet iraniane te shpetimit nuk kane arritur ende te lokalizojne helikopterin e rrezuar te presidentit Iranian dhe as shkaqet e rrezimit te tij.

Ne oret qe do vijne bota do mesoje se cfare ka ndodhur me helikopterin e presidentit Raisi. Por ne rast se helikopteri eshte rrezuar per shkaqe jo-teknike, armata muxhahedine e Maryam Rajavit e cila nder vite e ka sulmuar presidentin Raisi dhe ka kerkuar ndershkimin e tij, do jete nje ng ate dyshuarit kryesor ne kete humbje.

Maryam Rajavi ka kerkuar vazhdimisht nga autoritetet evropiane dhe amerikane denimin apo eleminimin e presidentit Raisi. Rajavi i ka kerkuar amerikaneve qe ti refuzojne vizen, ndalojne shkuarjen ne OKB dhe ndalimin e presidentit te Iranit. Ne tubimet e organizuar ne Manez me deputete langaraq shqiptare dhe te ftuar te huaj, ne Paris, ne senatin e Italise etj, Rajavi ka kerkuar vazhdimisht eleminimin e presidentit Raisi nga skena politike iraniane.

Kuptohet qe ne zhdukjen e presidentit Raisi, i interesuar eshte edhe regjimi Zionist i Benjamin Netanjahut ne Izraeli, i cili e ka hale ne sy Iranin per mbeshtetjen qe ky i fundit i jep ceshtjes palestineze. Mosadi izraelit ka bashkepunuar me MEK-un ne vite ne luften e eger te zionizmit kunder Iranit. Duke perdorur MEK-un, Izraeli arriti qe ne vitin 2018 te deboje ambasadorin Iranian dhe diplomate ne ambasada iraniane ne Tirane. Ndersa ne vitin 2022, pas sulmeve kibernetike te MEK-ut kunder Iranit dhe sulmit kibernetik kunder Shqiperise, MEK-u dhe Izraeli arriten te bindin kryeministrin Edi Rama qe te prishi marredheniet diplomatike me Iranin.

Oret qe do vijne do tregojne ate qe ka ndodhur ne te vertet me president Raisin. Por ne rast se president Raisi eshte viktime e ndonje akti terrorist, muxhahedinet e Maryam Rajavit dhe Izraeli do jene te dyshuarit kryesor.

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne