Opinion

Nazizmi ukrainas nën oligarkun çifut

Nga Ian Greenhalgh

Për të kuptuar sadopak situatën aktuale në Ukrainë, gjëja që duhet bërë është të studiojmë oligarkët kryesorë ukrainas, duke filluar nga Ihor Kolomoisky, gjithashtu disa nga ata rusë si Mikhail Fridman.

Ata janë të gjithë hebrenj / çifutë dhe të gjithë kanë nënshtetësi izraelite si dhe shtetësi ukrainase/ruse.

Është shumë e thjeshtë, gjithçka ka të bëjë me paratë – Ukraina ishte më e pasura dhe më e industrializuara e republikave sovjetike, ajo kishte disa industri të klasit botëror si punimet masive hekurudhore të Kharkovit, fabrika e avionëve Antonov jashtë Kievit, mineralet e hekurit dhe shkritoret e aluminit. të Donbasit, bujqësia e brezit jugor të grurit, për të përmendur vetëm disa.

Tani Ukraina është vendi i dytë më i madh në Evropë (pas Rusisë), por i dyti përi varfëri (pas Moldavisë) dhe të gjitha industritë janë zhdukur, asetet e zhvatura dhe falimentuara nga oligarkët, Ukraina e ka parë GDP-në e saj të mbetet në stanjacion për 2 dekada, papunësia është endemike – Miliona janë shpërngulur jashtë vendit për të punuar, pak është ndërtuar apo rinovuar që nga rënia e BRSS, është një vend që shkon prapa në shumicën e rasteve, i grabitur nga një grusht oligarkësh hebrenj.

Sa i përket çështjes naziste, për të cilën Putin flet, por Perëndimi e nënvlerëson ose e refuzon fare, si fillim nazistët fillestarë ishin gjithashtu krijimi i financave të larta hebreje, por kjo është një histori tjetër dhe mjaft e gjatë. Me pak fjalë, këto grupe të ekstremit të djathtë, qofshin ata gjermanë, ukrainas apo amerikanë, janë krijuar gjithmonë për të krijuar trazira të brendshme brenda një kombi dhe për të lejuar elitën e financuar të përqendrojë pasurinë në duart e saj.

Mos harroni, Musolini e përkufizoi fashizmin si diktaturë të korporatave dhe kjo është pikërisht ajo që ka ndodhur në Ukrainë dhe SHBA – elita që zotëron korporatat drejton vendin dhe politikanët janë pak më shumë se një kast i rradhës aktorësh për t’u mbajtur.Trump është një shembull i shkëlqyer, por krahasuar me Hitlerin apo edhe Musolinin dhe Frankon, ai është një aktor i varfër dhe një folës publik i jashtëzakonshëm, fakti që ai arriti të bëhej POTUS tregon shumë për mungesën e aftësisë dalluese në pjesën e popullsisë amerikane. që e mbështeti atë.

Nazistët në Gjermani, në Ukrainën e sotme dhe në SHBA dhe kudo tjetër, ishin dhe janë, krijimi i elitës së montuar hebreje. Madje edhe Stroessner në Paraguaj, Peron në Argjentinë dhe Pinochet në Kili, ishin krijimet e tyre.

Ngritja e Hitlerit dhe nazistëve, për shembull, kishte dhjetëra parti politike në Gjermani në vitet 1920, shumë prej tyre rajonale, nazistët ishin një nga ato më të voglat, të kufizuara në rajonin jugor të Bavarisë.

Pastaj, brenda natës, nazistët bëhen një lëvizje politike shumë e madhe dhe mbarëkombëtare – financuesit hebrenj grumbulluan një vëllim të madh parash për ta bërë këtë të ndodhë. Paratë erdhën nga Wall St, të derdhura nëpërmjet Kuhn, Loeb & Co Bank në Berlin dhe një grusht industrialistësh kryesorë si Fritz Thyssen.

Hitleri nuk ishte një folës i mirë publik apo një personazh karizmatik deri pasi u lirua nga burgu i Landsberg, më pas ai mori mësime aktrimi dhe u mësua se si të mbante një fjalim para një turme në një mënyrë formula që do t’i fuste në furi – filloni ngadalë, flisni në një mënyrë bisedore, të qetë, me zë të ulët, më pas ndërtoni ngadalë ritmin dhe vërtetësinë derisa më në fund, po i rrotulloni sytë përsëri në kafkë duke shtrënguar grushtat dhe duke pështyrë jargët në të gjitha drejtimet ndërsa bërtisni në krye të zërit tuaj. Ajo funksionoi shkëlqyeshëm, por ishte 100% një personazh i fabrikuar që Hitleri ishte trajnuar të portretizonte – ai kaloi shumë orë të gjata përpara një pasqyre të plotë duke përsosur pozicionet e tij dhe gjestet e tij me grusht, ai praktikoi fjalimet e tij pafund, fjalime të shkruara për atë nga një ekip i skenaristëve më të mirë.

E njëjta gjë ndodhi në Ukrainë në dekadat e fundit, paratë vijnë nga nivelet më të larta të financave ndërkombëtare hebraike dhe u dërguan tek politikanët ukrainas të ekstremit të djathtë nëpërmjet një grushti oligarkësh kryesorë si Ihor Kolomoisky.

Pas përvojës mësimore që bota pati me Hitlerin, nuk mund t’i vendosësh më sociopatët e tërbuar në pozicionin publik të pushtetit, duhet t’i fshehësh pas disa fytyrave më të respektuara, siç është Zelenskiy dhe Poroshenko para tij.

Zelensky aktori/komediani u zgjodh nga Kolomoisky për të qenë president, një kukull totale, ai po luan një rol dhe po e bën mirë për shkak të aftësive të tij në aktrim.

Çdo president dhe kryeministër ukrainas që nga viti 2004 kur patën revolucionin e parë me ngjyra, përveç Janukoviçit pro Moskës, është zgjedhur nga oligarkët.

Zelensky kishte tashmë aftësitë e aktrimit, duke qenë një aktor karriere, kështu që gjithçka që duhej të bënin ishte t’i jepnin atij skenarët dhe disa drejtime. Veprimi i tij është më pak dramatik dhe demonstrues se ai i Hitlerit, por nuk është më pak një akt dhe mjerisht, po mashtron njerëzit në mbarë botën perëndimore që po e përshëndesin atë si një hero për t’i bërë ballë ariut të madh të keq e të lig rus.

Kolomoisky dhe një pjesë e vogël e oligarkëve të tjerë janë përgjegjës për krijimin dhe financimin e bandave të armatosura naziste që supozohet se janë vullnetarë që mbrojnë Ukrainën nga hordhitë pushtuese ruse që nga pushtimi mitik i vitit 2014, por në fakt kanë qenë përgjegjës për vrasjet e të paktën 14,000 civilëve ukrainas. masakra të tilla si sulmi kafshëror ndaj protestuesve pro-Yanukovich në Odessa që panë gra shtatzëna të përdhunuara dhe të vrarë, ndërsa të tjerat u dogjën për vdekje. Ata kanë bombarduar vazhdimisht njerëzit e Donbasit për 8 vitet e fundit, ndërkohë që mediat botërore pretendojnë se nuk ekzistojnë ose nëse madje e pranojnë ekzistencën e tyre, i pikturojnë ata si kryqtarë heroikë që mbajnë prapa valën e imperializmit të lig rus.

Ata kanë emra si batalionet Azov dhe Dnipro dhe drejtohen nga kriminelët, banditë, sociopatët, psikopatët, përdhunuesit dhe vrasësit më të këqij që mund të blihen me para, llumrat jo vetëm të Evropës, por edhe të Amerikës, Lindjes së Mesme, Afrikës dhe Azisë – ata vijnë nga e gjithë bota për të luftuar gjoja një kryqëzatë kundër rusëve të këqij, por në realitet, ata nuk janë gjë tjetër veçse muskul për oligarkët dhe instrumenti i dhunës dhe i vdekjes që përdorin për të arritur axhendën e tyre të mbrapshtë.

Studioni Brigadat famëkeqe Kaminski dhe Dirlewanger nga Lufta e Dytë Botërore, do të shihni shumë paralele me njësitë mercenare oligarke moderne si batalionet Azov dhe Dnipro

Kaminski_Brigada

Dirlewanger_Brigada

Këta njerëz nuk janë luftëtarë ideologjikë, ata janë thjesht kriminelë, sociopatë dhe psikopatë që fshihen pas një ideologjie për të kryer krimet më të këqija si vrasja dhe përdhunimi.

Pra, është një çështje e diskutueshme nëse ata janë nazist apo jo, ideologjia është vetëm një sharadë. Në realitet, ata janë muskujt e bosëve të krimit që kanë zhvatur pasurinë e Ukrainës dhe kanë plane për të bërë të njëjtën gjë me Rusinë, vetëm sikur të mos ishte ai Putini bezdisshëm që u qëndronte në rrugën e tyre…