Bota Opinion

Në Ditën Botërore të të Drejtave të Njeriut, Trajtimi Ç’njerëzor i Huawei Meng Wanzhou nga autoritetet kanadeze bëhet më i qartë

Nga Adam Garrie

Pas thirrjes së ambasadorit kanadez në Pekin, Kina ka thirrur tashmë ambasadorin amerikan për të diskutuar statusin e   Meng Wanzhou – i burgosuri politik kinez i cili mbetet prapa hekurave në Kanada, pavarësisht se nuk ka bërë ndonje keqbërje. Ndërsa Kina ka paralajmëruar Kanadanë për “pasoja të rënda” nëse Meng nuk lirohet menjëherë, Pekini i ka thënë SHBA-së që “të korrigjojë menjëherë veprimet e tij të gabuara”, pasi Meng është arrestuar në mënyrë të paligjshme për shkak të përpjekjeve amerikane për të ndjekur penalisht akuzat e saj të politizuara . Më 10 dhjetor – Dita Botërore e të Drejtave të Njeriut, po bëhet gjithnjë e më e qartë se sa e urryer është komploti amerikan-kanadez kundër Meng .

Meng u arrestua nga autoritetet kanadeze më 1 dhjetor në një provokim tip marrje peng, që këshilltari amerikan i sigurimit kombëtar John Bolton më vonë tha se ishte plotësisht në dijeni të asaj që po ndodhte. Kjo është domethënëse sepse në momentin që Meng u rrëmbye, Bolton ishte ulur në një tavolinë me  Presidentin kinez dhe delegacionin e tij në konferencën e G20 në Argjentinë, ku të dyja palët po përpiqeshin të arrinin një konsensus mbi një marrëveshje të re tregtare.

Por, ashtu siç Presidenti aktual i SHBA fyeu Presidentin Xi Jinping gjatë vizitës së tij të parë në Shtetet e Bashkuara nën Presidencën Trump në vitin 2017 duke nisur një sulm të pamatur mbi Sirinë në mes të darkës, tani Shtetet e Bashkuara kanë fyer rëndë dinjitetin e kinezëve duke orkestruar burgimin politik pa ligj të Meng   Wanzhou në territorin  vetë-padyshim të një aleati te nënshtruar.

Megjithatë, megjithëse është e qartë se trajtimi i Mengit është rezultat i një lufte tregtare jashtë kontrollit që tani ka mar viktimën e saj të parë njerëzore , përtej implikimeve të mëdha gjeopolitike të një lufte të tillë tregtare mbetet fakti se një qenie njerëzore te pafajshme i jane shkelur te drejtat e saj njerëzore ne mënyrën më c’njerëzore qe mund të imagjinohej per një nënë, një vajzë dhe një individi te suksesshëm.

Një raport i kohëve të fundit në gazetën Global Times të Kinës detajon trajtimin çnjerëzor të   Meng Wanzhou në këtë mënyrë:

“Një burim i njohur me rastin i tha Global Times se pasi që Meng u arrestua nga policia kanadeze më 1 dhjetor, ajo i është nënshtruar trajtimit të vrazhdë dhe degradues. Ajo u prangos menjëherë në aeroport dhe u dërgua në një institucion paraburgimi. Ajo ishte gjithashtu e prangosur në rrugën e saj për në spital. Vlen të përmendet se Meng kishte pranga në kyçet e këmbës kur ajo u dërgua në qendrën korrektuese pas dëgjimit të saj të parë me kusht.

Në mungesë të një gjykimi, Meng u vendos në pajisje kufizuese të përdorura për krimet. Trajtimi i saj si e burgosur nuk është vetëm degradues, por është gjithashtu një shkelje e të drejtave themelore të njeriut.

Global Times ka mësuar se Meng kishte operacion në maj për të hequr gjëndrën e tiroides. Ajo gjithashtu ka tension të lartë që kërkon medikamente të përditshme. Duket se institucioni i paraburgimit kanadez nuk po i ofron asaj kujdesin e duhur shëndetësor.

Policia kanadeze e ka trajtuar Meng në mënyrë të tillë çnjerëzore duke e vënë atë në pranga dhe pranga të kyçeve të këmbës pa bindje. Publiku kinez, i cili është shumë i shqetësuar për këtë çështje, e ka të vështirë të besojë se Meng u trajtua në mënyrë të tillë, veçanërisht në Kanada. Kanadaja është një vend i njohur për theksimin e të drejtave të njeriut dhe sundimin e ligjit. Si mund të bëjnë gjëra të tilla që bëhen vetëm në një vend të pacivilizuar dhe barbar?

Nuk ka dyshim se Kanadaja është në anën e gabuar në këtë rast. Për ta përshkruar me një thënie të vjetër kineze, sjellje të tilla janë si mbajtja e një qiri për djallin. Meng nuk shkeli ndonjë ligj kanadez.Autoritetet amerikane po e akuzojnë atë për shkeljen e ligjeve të vendit, por ende nuk dihet nëse pala amerikane mund të sigurojë dëshmi të mjaftueshme për të vërtetuar se akuzat e tyre janë të vlefshme “.

Mënyra se si Meng është trajtuar mbi faktin se liria e saj është marrë nga një qeveri e SHBA-ve, për të thyer konkurrencën e korporatave me çdo mjet në dispozicion, është me të vërtetë e tmerrshme në një nivel njerëzor. Sjellja e të dy, SHBA dhe Kanada, tani është ajo e një diktature të nivelit të ulët sesa ajo e vendeve të mëdha të G7 që duhet të mbështesë e jo te shkelin standardet më të larta të së drejtës ndërkombëtare.

Që nga arrestimi i saj, qeveria ruse ka treguar solidaritet me Meng dhe me partnerin e saj kinez. Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov e përshkroi sjelljen e Amerikës në këtë çështje në këtë mënyrë:

“Është një politikë arrogante dhe egoiste që askush nuk e pranon. Ajo tashmë ndez refuzimin edhe në mesin e aleatëve më të ngushtë të SHBA. Duhet të përfundojë “.

Kjo i bëri jehonë një deklarate nga   Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze Lu Kang, i cili deklaroi:

“Ne besojmë se kjo është çnjerëzore dhe shkel të drejtat e saj njerëzore”.

Ashtu si bota shprehu një shpërthim kolektiv të pikëllimit dhe zemërimit për vrasjen e tmerrshme të gazetarit   Jamal Khashoggi , po ashtu bota duhet të dënojë trajtimin çnjerëzor dhe të tmerrshëm të gruas së pafajshme Meng   Wanzhou. Në Ditën Botërore të të Drejtave të Njeriut – kjo bëhet gjithnjë e më e rëndësishme. Nuk duhet të harrojmë tragjedinë njerëzore që i ka ndodhur Meng për shkak të vuajtjes së saj nga duart e forcave të koprracisë, çnjerëzimit dhe ligësisë./ globalresearch/ Gazeta Impakt