“Nëna e të gjitha bombave”: 6 fakte në lidhje me bombën që Trampi lëshoi në Afganistan

Forcat amerikane në Afganistan kanë lëshuar armën më të madhe jo-bërthamore të Amerikës ndaj pozicioneve shtetërore islamike në kufirin afgano-pakistanez – në herën parë që kjo bombë e veçantë përdoret në luftime. Çfarë ka kaq të veçantë në lidhje me të?

1. Çfarë është ajo në një emër?

Emërtimi zyrtar i armës është: Njësia Bombë e Drejtuar, Artileria Masive e Shpërthimit Ajror. Akronimi MOAB vjen nga “Nëna e të Gjitha Bombave” (Mother Of All Bombs). Emri është një referencë e mundshme e kërcënimit “Nëna e Të Gjitha Betejave” ndaj Kuvajtit nga presidenti irakien Sadam Husein në vitin 1991.

2. 14 vjeç dhe vajza e Daisy Cutter të epokës së Vietnamit

Arma është testuar për herë të parë në mars të vitit 2003, pak para pushtimit amerikan të Irakut. MOAB-i ka rrjedhur nga Blu-82B ‘Daisy Cutter’, një bombë e epokës Vietnameze që peshonte 15.000 paund (6.800 kg) dhe që është përdorur për të pastruar fushat e minuara në xhungël dhe shkretëtirë. Arma është përdorur me efekt shkatërrues kundër trupave irakiene në vitin 1991. Rezervat e fundit nga 225 Blu-82-shët janë shpenzuar në vitin 2008 dhe u zëvendësuan zyrtarisht nga MOAB-i.

3. Ajo është e madhe!

GBU-43 / B MOAB është “kamioni përbindësh i artilerisë amerikane”, shkroi autori i vetë-përshkruar “budallai i luftës”, Gary Brecher, në vitin 2003. MOAB peshon rreth 22.000 paund, ose pak më shumë se 10.000 kg, dhe është arma më e fuqishme jo-bërthamore në arsenalin e SHBA-së.

Ajo është e mbushur me eksploziv H6, që është rreth 1.35 herë më i fuqishëm se sa TNT i pastër për 11-ton të ardhura mbi një rreze 1 milje (1.6 km). Vetë bomba është pothuajse 10 metra e gjatë dhe me diametër mbi 1 metër, dhe mund të lëshohet vetëm nga avionë transporti C-130 posaçërisht të modifikuar.

4. Ajo është e frikshme

Funksioni i MOAB-it është kryesisht “shoku dhe frika”: ajo është një armë që shpërthen në ajër, duke krijuar presion me qëllim që të rrëzojë tunele ose bunkere dhe që të shkatërrojë ndonjë personel të armikut të kapur në rrezen e shpërthimit.

5. Ajo është e shtrenjtë, thuhet se kushton 16 milionë $ secila

MOAB është ndërtuar nga kompania Dynetics me bazë në Alabama, në bashkëpunim me Forcën Ajrore të SHBA-së. Pentagoni thuhet se ka porositur vetëm 20 bomba. Kosto e raportuar për njësi është 16 milionë $, me të gjithë programin e vlerësuar që shkon në 314.000.000 $.

Megjithatë, ka disa raporte se shifrat mund të jenë të pasakta dhe se DoD nuk ka dhënë kurrë një vlerësim publik të kostos së armës, sepse ajo ishte krijuar në shtëpi dhe ushtria nuk e kishte idenë e shpenzimeve që kanë kompanitë private.

6. Dhe, ka një baba rus

Pasi SHBA-ja testoi MOAB-in në vitin 2003, Rusia zhvilloi armën e vet termobarike, me nofkën “babai i të gjitha bombave”, dhe e testoi atë në vitin 2007. Shumë pak dihet në lidhje me këtë armë, por ushtria ruse thotë se është katër herë më e fuqishme dhe ka dy herë rrezen e shpërthimt të mega-bombës amerikane. / © Gazeta Impakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne