Rajoni Shqiperia

Nëndetësja turke “TCG PREVEZE S-353” vizitoi Shqipërinë

Që prej datës 22 mars deri më 25 mars, në Portin e Durrësit qëndroi për vizitë nëndetësja turke “TCG PREVEZE S-353”, e cila qëndron në Shqipëri në kuadër të zhvillimit të marrëdhënieve dhe bashkëpunimit ushtarak midis Turqisë dhe Shqipërisë.

Nëndetësja është vizituar nga zëvendësministri i Mbrojtjes i Shqipërisë, Petro Koçi, ambasadori i Turqisë në Tiranë, Murat Ahmet Yörük, shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Shqipërisë, Gjeneral Brigade Bardhyl Kollçaku, nga drejtues të Forcave Detare të Shqipërisë, si dhe ushtarakë të Shqipërisë e Turqisë.

Zv.Ministri i Mbrojtjes i Shqipërisë, Petro Koçi, tha se bashkëpunimi në fushën ushtarake mes dy vendeve është i shkëlqyer, duke shtuar se Turqia çdo vit jep një ndihmë financiare të konsiderueshme për Forcat e Armatosura të Shqipërisë.

Kjo vizitë dëshmon që bashkëpunimi ushtarak me Turqinë po vazhdon të intensifikohet. Demonstrimi më i mirë janë vizitat e nivelit të lartë që po kryhen ndërmjet ministrave të Mbrojtjes të Shqipërisë dhe Turqisë apo në nivele të tjera më të larta siç është takimi i kryeministrit Rama me presidentin Erdoğan. Ky është një bashkëpunim ushtarak në shërbim të paqes dhe stabilitetit dhe është një shenjë se Turqia vazhdon të mbështesë modernizimin e Forcave të Armatosura të Shqipërisë. Kjo është një ndihmë vëllazërore dhe e vazhdueshme e Republikës së Turqisë që ne e mirëpresim. Ne i jemi mirënjohës Turqisë dhe komunikimi ynë është i vazhdueshëm dhe intensiv“, theksoi Koçi.

Ambasadori Yörük, theksoi se vizita e nëndetëses turke në Shqipëri është pasqyrim i marrëdhënieve të mira mes Turqisë dhe Shqipërisë në të gjitha fushat, përfshirë edhe fushën ushtarake.

Marrëdhëniet mes Turqisë dhe Shqipërisë janë në një nivel të përkryer. Marrëdhëniet në fushën e mbrojtjes, në fushën ushtarake midis dy vendeve janë tepër intensive dhe tepër frytdhënëse në të mirë të të dy vendeve. Edhe falë mbështetjes dhe ndihmës që dha Turqia, sot Shqipëria është një vend anëtar i NATO-s,është një aleat i ynë në NATO. Dëshirojmë që këtë bashkëpunim shumë të mirë në fushën ushtarake ta diversifikojmë dhe ta thellojmë akoma më shumë. Në kuadër të këtij bashkëpunimi në fushën ushtarake sot në Portin e Izmirit ne presim një anije të Forcave Detare të Shqipërisë”, tha ambasadori i Turqisë në Tiranë.

Qëllimi i vizitës së nëndetëses turke është për të zhvilluar më tej marrëdhëniet dhe bashkëpunimin ushtarak midis Turqisë dhe Shqipërisë, si dhe për të informuar autoritetet shqiptare për mundësitë dhe aftësitë ushtarake të Republikës së Turqisë.

Nëndetësja TCG PREVEZE, e cila qëndrojë në Portin e Durrësit deri më 25 mars, është e gjatë 62 metra dhe peshon 1.400 tonë.

Komandanti i nëndetëses TCG PREVEZE, Nënkolonel Cemalettin Cem Kuş dhe ekuipazhi i bënë një vizitë kortezie Ambasadorit M.Ahmet Yörük./trt

OPINIONE