Bota

Netanjahu: marina izraelite gati për të bllokuar eksportet e naftës iraniane në transit

Kryeministri Benjamin Netanjahu thotë se Izraeli është gati të përdor  fuqinë e forcës së tij detare dhe i kërkon botës të bashkohet me të, për të bllokuar dërgesat e naftës iraniane duke anashkaluar sanksionet e njëanshme të Shteteve të Bashkuara kundër Teheranit.

“Irani po përpiqet të anashkalojë sanksionet mbi të nëpërmjet kontrabandimit të fshehtë të naftës përmes detit. Ndërsa këto përpjekje zgjerohen, marina do të ketë një rol më të rëndësishëm në përpjekjet për të bllokuar këto veprime iraniane, “ tha Netanyahu në një ceremoni diplomimi të kadeteve të marinës në Haifa të mërkurën.

Duke mos shpjeguar se sa saktësisht forca detare relativisht e vogël e Izraelit do të impononte bllokimin e sugjeruar ndaj tankerëve iranianë të naftës, Netanjahu theksoi vetëm se marinarët izraelitë janë të trajnuar mirë dhe të aftë në kryerjen e misioneve detare kundër kundërshtarëve.

Uashingtoni sanksionoi industrinë e naftës, të anijeve dhe të industrisë bankare të Iranit në nëntorin e kaluar pasi Presidenti Donald Trump u tërhoq nga marrëveshja “Irani bërthamor” i JCPOA,  duke u duartrokitur nga Izraeli dhe kundërshtuar nga nënshkruesit e tjerë të marrëveshjes momentale dhe nga partnerët e biznesit të Teheranit.

Duke synuar uljen e eksporteve të naftës në Teheran në “zero” , SHBA kërcënuan blerësit globale të naftës me sanksione dytësore. Pastaj, pasi presioni dështoi në arritjen e rezultateve të pritura, një grusht vendesh iu dha një përjashtim i veçantë, Uashingtoni  bujarisht i lejonte ata të vazhdonin blerjen e naftës së papërpunuar nga Teherani për momentin.

Të zemeruar ndaj taktikave te ngacmimit amerikan, forcat e armatosura të Iranit kanë thënë se do të mbrojnë flotën e tyre të cisternave të naftës kundër çdo kërcënimi që mund të rrezikojë dërgesat. Teherani është veçanërisht i angazhuar për të siguruar kalimin e sigurt nëpër ngushticën e ngushtë të Hormuzit, që lidh Gjirin Persik me pjesën tjetër të botës.

Për të trajtuar atë që e quajti aktivitetin ekonomik “ilegal” të Iranit në det, Izraeli do të duhej të zgjeronte zonen e tij operativ. Aktualisht, vendi është kryesisht aktiv në Detin Mesdhe dhe në zonat e Detit të Kuq. Nëse këto misione te mundshme izraelite do të japin sukses apo jo, është e diskutueshme, pasi Irani ka aftësi shumë më të larta në det./ RT/ Gazeta Impakt

 

OPINIONE

INTERVISTA