Bota

Netanyahu i thotë Rotem Sela-s: Izraeli nuk është një vend i të gjithë qytetarëve të tij

Kryeministri Benjamin Netanyahu tha të dielën se Izraeli “nuk është një vend i të gjithë qytetarëve të tij”, duke iu rikthyer kritikave nga një aktore izraelite, e cila tha se qeveria i trajton arabët si “ata që janë më pak të denjë”.

“Para së gjithash,” shkroi Netanyahu në një mesazh në Facebook të dielën në mëngjes duke ju drejtuar aktores Rotem Sela “, një korrigjim i rëndësishëm: Izraeli nuk është një vend i të gjithë qytetarëve të tij. Sipas Ligjit të Shtetit-Komb që kaluam , Izraeli është shteti komb i hebrenjve – dhe i vetmi. Siç keni shkruar, nuk ka problem me qytetarët arabë – ata kanë të drejta të barabarta si të gjithë dhe qeveria e Likud ka investuar në sektorin arab më shumë se çdo qeveri tjetër “.

 

Sela është moderatorja e  një serie në Izrael, përfshirë Hakoçavin Haba (Rising Star) dhe Ninja Israel, ajo u shfaq në dramen izraelite Autonomitë  vitin e kaluar. Ajo është gjithashtu një mike e ngushtë e aktores izraelite Gal Gadot ;  kanë kaluar disa pushime jashtë vendit së bashku në muajt e fundit.

Disa orë pas historisë së saj origjinale të Instagram , Sela publikoi një tjetër përditësim, duke thënë se ajo kishte marrë dhjetëra “mesazhe të neveritshme” nga njerëzit pas postit të saj.

“Mesazhet tuaja të neveritshme nuk do të më pengojnë kurrë të ndaj mendimin tim”, shkruante ajo. “Një brez i tërë fëmijësh u rrit në vendin tonë pa shpresë për paqe. Kjo është trishtuese dhe dëshpëruese. Nëse vetëm politikanët – zërat e të cilëve dëgjohet më i zoti – ishin ata që mund të jepnin shpresë reale për paqen, barazinë dhe dashurinë në vend të nxitjes dhe ndarjes “.

Carole Nuriel , drejtorja e zyrës së Izraelit të Lidhjes kundër Shpifjes, kritikoi kryeministrin dhe fushatat partiake në përgjithësi për shkarkimin e partive arabe.

“Kjo retorikë anti-arabe është një prirje shumë shqetësuese që, nëse vazhdon, mund të minojë demokracinë e gjallë të Izraelit,” tha Nurieli të dielën. “Përfaqësimi i arabëve izraelitë në Knesset ka qenë historikisht një burim krenarie për Izraelin,  pavarësisht nga konflikti i vazhdueshëm me fqinjët e saj arab, dhe duke dëshmuar për përpjekjet e saj të vërteta për të përfshirë komunitetin arab si qytetarë të barabartë. Nëse përjashtimi i shumë partive arabe bëhet një provë për një koalicion legjitim në Knesset, demokracia e Izraelit padyshim do të vuajë “.

Të dielën pasdite, kreu i ri i së drejtës Naftali Bennett kritikoi gjithashtu Netanyahun për postimin e tij në Facebook .

“Gjatë ditëve kur raketat po bien mbi komunitetet në Jug, nuk e kuptoj logjikën e sulmimit të një transmetuesi televiziv në vend që të merret me kërcënimin e vërtetë, që është Hamasi që hedh raketa në fëmijët tanë”, tha Bennett. “Kur unë jam ministër i mbrojtjes, ne do të luftojmë terroristët dhe jo ushtrinë e Hakoçav Haba “. Ministri i arsimit shtoi se të gjithë qytetarët izraelitë kanë të drejtë për shtetësi të barabartë, por ka “disa parti dhe disa MK individë që kundërshtojnë ekzistencën e shtetit të Izraelit si shtet kombëtar i popullit hebre dhe  unë nuk mund ta pranojë. “/ jpost/ Gazeta Impakt

 

OPINIONE

INTERVISTA