Nga dënimi i Belerit, arrestimi i Goros dhe lakimi i Vangjel Tavos në krye të Himarës, reagon Omonia: Rama i vendosur të shkelë ligjin, ja çfarë fshihet pas

Dega e Omonias në Himarë ka bërë një deklaratë për mediat sa i takon ndodhive të fundit që lidhen me këtë bashki, siç ishte dhe arrestimi i kryebashkiakut të detyrë, Jorgo Goro për korrupsion. Përmes një reagimi, Omonia thekson se gjithçka ka një shpjegim, që nga arrestimi i Goros, dënimi i Fredi Belerit për blerje votash dhe lakimi i emrit të Vangjel Tavos si kryebashkiak të ri për Himarën, për ta prezantuar si kandidat në zgjedhjet e ardhshme. Sipas Omonia, këto janë të gjitha plane të kryeministrit Edi Rama.

DEKLARATA E OMONIAS
Gjithçka ka shpjegimin e vet!
Ideja e Ramës për të emëruar ish-deputetin socialist me origjinë nga Dropulli, Vangjel Tavon, si kryetar të Bashkisë Himarë, u dëgjua për herë të parë në Krishtlindjet e vitit 2023. Vangjel Tavo, për nder të tij, e mohoi këtë gjë në atë kohë. Gjithsesi, rezulton se në Shqipëri asgjë nuk është e rastësishme. Në 3 javët e fundit ka ndodhur si më poshtë:
5 Mars 2024: Kryetari i zgjedhur i Himarës, Fredi Beleri, u dënua në shkallë të parë në një proces gjyqësor pa prova.
14 Mars 2024: Prefekti i Vlorës u zëvendësua papritur nga Vangjel Tavo.
21 mars 2024: Gjykata Kushtetuese legalizoi paraburgimin e Belerit.
23 Mars 2024: Arrestohet i përzgjedhuri i Ramës dhe humbësi i zgjedhjeve vendore, Gjergji Goro, i cili vazhdoi të drejtojë Himarën për 10 muaj pas humbjes së tij.

Shtrohen pyetjet:

– Përse Rama e emëroi Tavon Prefekt nëntë ditë para se Goro të arrestohej? A ishte për t’ia kaluar atij administratën e bashkisë së Himarës pas paraburgimit të Goros? Mos ndoshta për ta caktuar si kandidat për zgjedhjet e pritshme vendore pas dënimit përfundimtar të kryebashkiakut Beleri?
– Përse prokuroria e SPAK priti kaq muaj për të arrestuar Goron? Mos ndoshta priti të përfundonte gjyqi në Gjykatën Kushtetuese?
– Përse prokuroria e SPAK nuk arrestoi edhe Artan Gaçin, bashkëshortin e ish-ministres së Jashtme Olta Xhaçka, në favor të të cilit u krye falsifikimi për të cilin akuzohet Goro?
– Përse nuk arrestoi prokuroria e SPAK-ut edhe ata që i dhanë Artan Gaçit, bashkëshortit të ish-ministres së Jashtme Xhaçka, statusin e investitorit strategjik për një pasuri të fituar me falsifikim?
Pas këtyre zhvillimeve, a besoni ende në pavarësinë e SPAK-ut dhe të drejtësisë në përgjithësi?
Nga momenti që z. Rama e ka vendosur përfundimisht të shkelë ligjet dhe Kushtetutën e vendit duke mos lejuar kryetarin e zgjedhur të betohet, dëshirojmë t’i kujtojmë se më 22 dhjetor 2023, deklaroi se do të ndiqte “praktikat më të mira europiane” për bashkinë e Himarës. Kjo do të thotë vetëm një gjë: Kushdo që merr drejtimin e përkohshëm të bashkisë Himarë deri në lirimin dhe betimin e Fredi Belerit, duhet të jetë një nga këshilltarët bashkiakë të koalicionit fitues të zgjedhjeve vendore të majit 2023. Nuk mund të jetë dikush pa lidhje me votën e popullit të Himarës dhe aq më tepër nuk mund të jetë nga një zonë tjetër jashtë bashkisë së Himarës. Ne Himariotët duam si kryetar bashkie njeriun që ne votuam dhe jo atë që i pëlqen Ramës.
Himarë 24.03.2024/BW

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne