Opinion

Nga skllavëria tek George Floyd: Dinamika e marrëdhënieve të racave në SHBA dhe si dështoi lëvizja “Kthimi në Afrikë”

Nga Chris Summers

Qindra mijëra njerëz kanë protestuar për më shumë se një javë në rrugët e qyteteve amerikane në vazhdën e protestave pas vdekjes së George Floyd në duart e një oficeri të bardhë të policisë. Pse SH.B.A ende po lufton me marrëdhëniet racore 155 vjet pasi skllavëria u shfuqizua?
Në vitet 1920 Marcus Garvey, themeluesi i Xhamajkës, i dalë në lëvizjen Kthimi në Afrikë në New York, tha: “Suksesi ynë arsimor, industrial dhe politik bazohet në mbrojtjen e një kombi të themeluar nga vetvetja. Dhe kombi nuk mund të jetë askund tjetër por vetëm në Afrikë “.
Ideja e afro-amerikanëve për t’u rikthyer në Afrikë ka qenë rreth shumë kohë përpara se skllavëria të shfuqizohej në 1865.

Anglezët sollën për herë të parë skllevërit nga Afrika perëndimore në Xhorxhia, Karolinën e Veriut dhe Jugut, Virginia dhe Maryland në fund të shekullit të 17-të, madje edhe para se të ishte krijuar Perandoria Britanike.
Më 1672 Mbreti Charles II i dha kompanisë Royal Afrikane me qendër në Londër një monopol mbi tregtinë e skllevërve duke blerë skllevër të kapur në territoret që tani janë Gambia dhe Gana, duke i prangosur ata në anije dhe duke i transportuar në kolonitë angleze.
Gjatë 200 viteve të ardhshme, miliona burra, gra dhe fëmijë afrikanë u vodhën dhe u sollën në Amerikë.

Mbi shumë gjenerata si skllevër si pasardhësit e Kunta Kinte, Mandinka gjysmë imagjinare në romanin seminal të Alex Haley – Roots, humbën aftësinë e tyre për të folur gjuhët e tyre dhe u kthyen në fenë e pronarëve të plantacioneve, të Krishterë.
Përplasjet midis zezakëve të lirë dhe emigrantëve të bardhë
Deri në fillim të shekullit të 19-të, një numër në rritje i skllevërve të mëparshëm kishin fituar para të mjaftueshme për të blerë lirinë e tyre dhe shumë prej këtyre “zezakëve të lirë” u zhvendosën në veri në New York, Boston, Philadelphia dhe punuan në zanate të ndryshme, shpesh së bashku me amerikanët e bardhë.

Tensioni racor u shfaq shpejt pasi zezakët e lirë garonin për punë dhe strehim me emigrantë të bardhë nga Gjermania, Irlanda, Anglia, Skocia, Italia, Polonia dhe Rusia.
Qyteti i Cincinatti në Ohio pa disa trazira garash në shekullin e 19-të, gjatë të cilave turma të bardhëve, shumë prej të cilëve kishin mbërritur kohët e fundit në Amerikë – sulmuan bashkësinë e zezë të qytetit.
John Mercer Langston, një afrikano-amerikan që u bë më vonë Kongresmen, ishte 11 vjeç kur ai ishte dëshmitar i një sulmi në lagjen e tij në 1841.
Langston më vonë kujtoi: “Vera e 1841 ishte e gjatë dhe e nxehtë. Lumi i cekët Ohio u zhyt në baltë, i pakalueshëm dhe burra lumenj si Afrikano-Amerikan dhe Irlandezë ishin pa punë, të pakënaqur dhe të përballur me shumë kohë të lirë … Dhuna shpërtheu në mbrëmjen e 3 shtatorit kur një turmë vlerësohej në 1.500 burra të bardhë, sulmoi shtëpitë e zeza dhe bizneset brenda dhe afër Bucktown ”.
Kryetari i qytetit u përgjigj duke vënë nën kontroll lagjet afrikano-amerikane nën sundimin e ligjin ushtarak, duke arrestuar qindra burra të zi dhe vetëm një burrë të bardhë.
Amerikanët e bardhë që dëshironin të “riatdhesojnë” zezakët
Më 1816 një grup biznesmenësh të bardhë dhe politikanë kishin themeluar Shoqërinë Amerikane të Kolonizimit për t’u marrë me atë që ata e konsideronin si “problemin” e numrit në rritje të zezakëve të lirë.
Dy vjet më vonë, shoqëria, e cila kishte mbështetjen e Presidentit Thomas Jefferson, dëboi territorin në Afrikën perëndimore dhe në 1820 ajo synoi një zonë të asaj që tani është Sierra Leone.
Në kohën kur britanikët kishin vendosur një zgjidhje të vogël të skllevërve të liruar në Sierra Leone dhe në 1792 ata themeluan Freetown, i cili tani është kryeqyteti i vendit.
Por shumë nga 88 zezakët e lirë nga Amerika vdiqën nga malarja në Sierra Leone dhe vitin tjetër shoqëria e ktheu vëmendjen e saj në një zonë tjetër dhe në 1824 ata forcuan një vendbanim dhe e quajtën atë Monrovia, për nder të Presidentit të atëhershëm James Monroe.
Deri në vitin 1838 kishte 20,000 zezakë të lirë që jetonin atje dhe më 1847 rajoni rreth Monrovia shpalli pavarësinë nga Shoqëria Amerikane e Kolonizimit dhe u pagëzua me emrin Liberia.

Lincoln vrau idenë e dërgimit të zezakëve përsëri në Afrikë
Por një eksod masiv i Afrikano-Amerikanëve në Liberi nuk ndodhi kurrë, me Presidentin Abraham Lincoln që në vend të kësaj u përqendrua në çlirimin e skllevërve në SH.B.A. dhe t’i kthejë ato në një forcë punëtore që fiton paga.
Skllavëria u shfuqizua në 1865 pasi Konfederata u mposht në Luftën Civile Amerikane dhe Veriu dërgoi trupa për të pushtuar Jugun e Thellë.
Kur ata ushtarë u larguan më në fund në 1877, elitat e bardha në shtetet jugore futën ligje të ashpra për të nënshtruar skllevërit e mëparshëm, shumë prej të cilëve ishin bërë aksionerë.
Rritja e numrit të afrikano-amerikanëve u zhvendos në veri dhe tensionet racore në qytetet amerikane vazhduan të rriten.
Ajo që u bë e njohur si ligjet e Jim Crow, duke imponuar ndarje dhe diskriminim ndaj komunitetit të zi, u prezantuan në pothuajse çdo shtet, jo vetëm në Jug.
Në korrik 1919, një adoleshent afrikano-amerikan u mbyt në Liqenin e Miçiganit pasi u vra me gurë nga një turmë të rinjsh të bardhë pasi ai shkelte ndarjen jozyrtare të plazheve të Chikagos.
Vdekja e tij shkaktoi trazira të mëdha racore në anën e Jugut të Chikagos, me 15 të bardhët dhe 23 zezakë të vrarë dhe rreth 1.000 familje të zeza u larguan nga shtëpitë e tyre të djegura.
Kishte trazira racore në të gjithë SHBA në 1919 duke përfshirë një masakër prej 200 aksionesh të zeza në Elaine, Arkansas dhe u bë e njohur si Vera e Kuqe, pjesërisht për shkak të një perceptimi të rremë të ndikimit bolshevik midis afro-amerikanëve.
Në këtë pikë Marcus Garvey hyri në skenën politike të SHBA.

Nxitja i Rinovuar për t’u “Kthyer Në Afrikë”
Garvey lindi në Xhamajkë dhe themeloi Shoqatën Universale të Përmirësimit të Zezakëve (UNIA) atje, por ai u vendos në lagjen Harlem të New York-ut në 1916 dhe filloi të botojë një gazetë, Negro World.
Në një moment, UNIA kishte katër milion anëtarë dhe kompaninë e saj të transportit, Black Star Line, e cila kërkoi të forconte tregtinë midis SH.B.A., Karaibeve dhe Afrikës.
Garvey ishte një shtytës kryesor pas lëvizjes “Kthehu në Afrikë”, i cili u përpoq të riatdhesonte zezakët nga SH.B.A. dhe nga Karaibet në kontinentin që etërit e tyre kishin lënë shumë vite më parë.
Garvey dikur tha: “Unë nuk kam dëshirë t’i tërheq të gjithë njerëzit e zi përsëri në Afrikë; ka zezakë që nuk janë të mirë këtu dhe gjithashtu nuk do të jenë mirë atje”.
Më 1922 Garvey u dënua për mashtrim me postë, u burgos dhe më vonë u internua në Xhamajkë.
Ai më vonë u transferua në Londër, por ndikimi i tij u zbeh në mënyrë të konsiderueshme dhe në vitin 1939, në një akt dëshpërimi politik, ai gaboi në një aleancë me senatorin supremacist të bardhë Theodore Bilbo nga Mississippi.
Garvey mbështeti Aktin e Madh të Liberisë të Bilbo, i cili do të kishte dëbuar 12 milion afro-amerikanë në Liberi me shpenzimet federale. Legjislacioni dështoi në Kongres dhe reputacioni i Garvey u dëmtua keq. Vitin e ardhshëm ai vdiq.
Lëvizja “Kthehu në Afrikë” vdiq me Garvey dhe ka mbetur e fjetur, përveç një ringjalljeje të shkurtër në fund të viteve 1970 dhe fillim të viteve 1980 pas popullaritetit të këngëtarit Bob Marley, një ndjekës i Rastafarianizmit.
Rastafarianët adhurojnë Perandorin e ndjerë të Etiopisë, Haile Selassie dhe një numër i vogël Rastafarianësh Xhamajkan, Sh.B.A dhe Britanikë kanë emigruar në Etiopi.
Malcolm X dhe Muhammad Ali të dy vizituan Afrikën dhe u çuditën kur panë njerëz të zinj të angazhuar me politikën dhe ekonominë.
Por asnjëherë nuk ka pasur ndonjë oreks të shkëlqyeshëm midis afro-amerikanëve modernë për të kaluar në Afrikë.

Cfarë ka të përbashkët një amerikan i zi me një afrikan?
Eshtë një kontinent i cili ata simbolikisht mund të ndjehen të lidhur me atë, por ajo që ka një i ri i zi nga basketbolli në Los Angeles ose Minneapolis mori të përbashkët me një të ri të çmendur të futbollit frëngjisht-folës në Kamerun, një Afrikan të Jugut që flet Xhosa ose një i ri Nigerian në Lagos që mund të flasë një përzierje të Anglishtes dhe Jorubisht?
Sa për Liberinë – çfarë ndodhi me atë?
Në shekullin e 20 pasardhësit e atyre zezakëve origjinalë të lirë amerikanë që themeluan Monrovia u bënë një elitë Ameriko-Liberiane, e cila mbizotëroi politikisht dhe ekonomikisht fiset autoktone të vendit, të cilët përfshinin Kpelle, Gio, Mandingo dhe Krahn.
Më 1980, zhgënjimet e fiseve indigjene u zhdukën dhe Presidenti William Tolbert dhe i gjithë kabineti i tij u masakruan në plazhin në Monrovia nga Samuel Doe, një rreshter mjeshtër në Ushtrinë Liberiane dhe një Krahn.
Doe sundoi si President i Liberisë deri në vitin 1990 kur u rrëzua nga rebelët dhe u torturua dhe u vra brutalisht në një transmetim live televizion.
Lufta e përgjakshme civile e Liberisë përfundoi në 1997 dhe Presidenti aktual është George Weah, një ish-futbollist me AC Milan dhe Monako që fitoi cmimin Topi i Artë në 1995./Gazetaimpakt/sputniknews

OPINIONE

INTERVISTA