Ngjarjet e fundit bënë që komunitetet në Prizren të jenë edhe më të bashkuar

Konsullja e përgjithshme e Republikës së Turqisë në Prizren, Selen Evcit foli për aktivitetet e zhvilluara në kuadër të kësaj konsullate gjatë pothuajse një viti që nga hapja e saj, si dhe për sulmet që ndodhën në kohët e fundit ndaj konsullatës dhe flamurit turk në Kosovë.

Në një intervistë për Anadolu Agency (AA), konsullja Evcit tha se që nga dita e hapjes së kësaj konsullate kanë organizuar aktivitete të shumta socio-kulturore dhe letrare, për bashkëatdhetarët turq në Kosovë, si dhe për të gjithë ata që e duan kulturën dhe gjuhën turke.

Evcit po ashtu theksoi se gjatë kësaj periudhe kanë kushtuar një rëndësi të veçantë për organizimin e ditëve të rëndësishme për popullin turk, si 19 Majin Festën e Rinisë dhe Sportit, 29 Tetorin Ditën e Republikës së Turqisë si dhe 10 nëntorin, përvjetorin e ndarjes nga jeta të themeluesit të Republikës së Turqisë, Mustafa Kemal Ataturk. Ajo shtoi se në të ardhmen do të vazhdojnë me aktivitete letrare, festivalin e teatrit dhe të kinemasë turke, si dhe seminare të ndryshme për zhvillimin personal të të rinjve.

Përpos këtyre aktiviteteve, Evcit njoftoi se në muajin prill në konsullatë, njëkohësisht me Ambasadën Turke në Prishtinë do të hapen edhe kutitë e votimit për referendumin mbi ndryshimet kushtetuese për të cilët janë të regjistruar në listën e votuesve jashtë vendit. Pas kësaj, ajo tha se do të fillojnë edhe me shërbime konsullore.

“Pas tejkalimit të procesit të referendumit, dua të jap lajmin e mirë se do të fillojmë edhe me shërbime konsullore. Pra, së bashku me aktivitetet kulturore dhe sociale të zhvilluara për bashkatdhetarët tanë, parashikojmë se duke filluar nga muaji prill do të fillojmë të ofrojmë edhe shërbime konsullore”, tha Evcit.

Ajo po ashtu foli për sulmet që ndodhën ndaj konsullatës dhe flamurit turk më 28 nëntor, kur po festohej Dita e Flamurit në Kosovë, si dhe për sulmin ndaj flamurit më 17 shkurt, në Ditën e Pavarësisë së Kosovës.

Sipas saj, zgjidhja e kësaj situate mund të bëhet me edukimin jo nacionalist dhe me njoftimin e gjeneratave të reja për historinë e vërtetë të periudhës osmane. Përkundër asaj që familjet e autorëve të sulmit ndaj Konsullatës kanë kërkuar falje, Evcit tha se këta persona duhet të marrin dënimin e duhur, në mënyrë që rastet e tilla të mos përsëriten.

“Këto janë gjëra që nuk i kemi pritur fare sidomos në Kosovë ku kemi një histori të thellë, në gjeografinë e zemrës sonë ku jetojnë bashkatdhetarë tanë si dhe komunitetet mike, si shqiptarët dhe boshnjakët. Kur ne themi se këtu po jetojnë të afërmit tanë, ngjarjet e tilla na bëjnë që të mërzitemi. Por ne si çdo herë themi se këto janë sulme personale, pra ato janë bërë nga disa të rinj dhe për fat të kaq të paarsimuar. Ne sigurisht që këto sulme nuk ia atribuojmë gjithë popullit të Kosovës dhe nuk mendojmë se as tek shqiptarët e as tek komunitetet tjera të cilët jetojnë këtu ka ndodhur ndonjë ndryshim në mendimet e tyre rreth Turqisë”, tha Evcit.

Duke folur për përbërjen multi-etnike të qytetit të Prizrenit, Evcit tha se në këtë qytet njerëzit të komuniteteve të ndryshme flasin gjuhën turke dhe sipas saj kjo gjuhë është një element bashkues i komuniteteve në këtë vend.

“Ne kemi jetuar me qytetarët e Prizrenit qindra vite së bashku, kemi një histori të përbashkët dhe këtu turqisht flasin edhe shqiptarët, boshnjakët, goranët. Pra, gjuha turke është bërë një element bashkues, dhe natyrisht që të gjithë shprehën solidaritetin dhe dëshirat që kjo të qoftë e kaluar sa më shpejtë. Ndoshta këto ngjarje bënë që popujt e komuniteteve të Prizrenit të jenë edhe më të bashkuar”, tha Evcit.

Ajo së fundmi u shpreh se Kosova dhe Turqia kanë marrëdhënie shumë të mira, të cilat rrjedhin nga një histori e përbashkët, dhe se ato nuk do të dëmtohen, por edhe do të avancohen në periudhat e ardhshme.

Ndryshe, më 23 prill të vitit të kaluar, përkatësisht në ditën e festës zyrtare të Turqve në Kosovë, në qytetin e Prizrenit u hap Konsullata e Përgjithshme e Republikës së Turqisë, në prani të Zv/kryeministrit turk, Numan Kurtulmuş, kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa si dhe një numri të madh të qytetarëve.

Prizreni ndodhet në pjesën jugperëndimore të Kosovës dhe njihet si një qytet kulturo-historik. Qyteti ka një përbërje multietnike, me shumicë të popullsisë shqiptare.

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne