Nju Jorku do ti dëmshpërblejë me 180,000 dollarë tre myslimane që u detyruan nga policia të heqin shamitë

Qyteti i Nju Jorkut ka rënë dakord të paguajë 180,000 dollarë për tre gra myslimane të cilat u detyruan nga policia që të hiqnin shamitë e tyre për tu fotografuar, thanë zyrtarët të mërkurën.

Secila prej grave do të marrë 60,000 dollarë, pasi vendbanimet u finalizuan në një gjykatë federale të Bruklinit më herët këtë javë, tha avokatja e tyre Tahanie Aboushi.

Dy prej tyre u arrestuan në vitin 2015 dhe një në vitin2012. Të tre incidentet ndodhën në Bruklin, lagja më e populluar e Nju Jorkut, shtoi ajo.

Gratë pretendonin se ishin shkelur të drejtat e tyre fetare, duke paditur qytetin dhe Departamentin e Policisë së Nju Jorkut, forcën më të madhe policore në Shtetet e Bashkuara, e cila u përfaqësua nga departamenti i ligjit i qytetit.

Policia e Nju Jorkut që nga ajo kohë ka ndryshuar rregullat e fotografimit të burgosurve me veshje fetare, duke mundësuar që fotografimi të merret me shami dhe privatisht nga një oficer i së njejtës gjini.

“Ky është një hap në drejtimin e duhur dhe ishte një përpjekje bashkëpunuese për të trajtuar një boshllëk që gjendej në polici”, tha Aboushi për AFP.

“Zgjidhja e këtyre çështjeve ishte në interesin më të mirë të të gjitha palëve të përfshira”, tha Kimberly Joyce, një zëdhënëse për departamentin e ligjit të qytetit të Nju Jorkut.

Mediat amerikane identifikuan njërën nga paditëset si një nxënëse e shkollës së mesme, që ishte ndaluar për një ankesë ngacmimi, ndërsa për një tjetër thanë se rasti i saj lidhej me një mosmarrëveshje rreth nje parkimi./dailysabah/Gazeta Impakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne