Video

Olsi Jazexhi: Pse Rusia po ngrihet ndersa Amerika po humbet ne Ballkan?

Ne videon e rradhes ne youtube Dr. Olsi Jazexhi komenton lajmet e fundit. Nder to lajmin rreth raportit qe nxori kreu i SHISH per shtimin e influences ruse ne Shqiperi dhe Ballkan. Lajmin se qeveria fashiste e Ukranines ka shpallur person non grada kengetarin italian Albano Karissi. Gjithashtu lajmin e 6 marsit ne Evropa e Lire ku Curtis Scaparrotti ka then se Moska kerkon te shtrij ndikimin e saj ne shtetet rreth saj, gjithashtu ku ka sulmuar edhe Turqine. Po ashtu edhe lajmin qe presidenti i Bosnjes ka deklararur se rreth 300 persona jane ven nen vezhgim ne Ballkan nga sherbimet britanike.

“Nga historia mesojme se peranadorit nje dite sic lindin edhe vdesin. Ne vitet 90 Perandoria Sovjetike ra. Amerika pushtetin apsolut qe ka e ka mar pas renies se Bashkimit Sovjetik, rreth 3 dekada me kete pushtet. Amerikanofilet genjejne veten se perenadoria amerikane do te jete ende superfuqia e rajonit. Bota nuk e do me Ameriken. Luftrat e saj ne Lindjen e Mesme, Afganistan, trazirat ne Ameriken Latine, ekspazioni i dhunshem ne Ballakan, futjen me pahir ne NATO te Malit te Zi dhe Maqedonise dhe kercenimet e Bolton per ndarjen e Kosoves kan nxitur boten qe te dali kunder Amerikes.” – thote nder te tjera historiani Jazexhi.

Me tej Dr. Jazexhi thote “Nderhyra e Rusise ne Siri kunder terrorizmit i tregoje botes qe terrorizmi nderkombetar eshte nje shpikje e Amerikes. Gjithashtu sulmet e 11 shtatorit jane vertetuar nga shume eksperte dhe intelektual se jane kryer vet nga SHBA. Bushi hodhi ne ere kullat binajke per te justifikuar luftrat qe nisi ne Afganistan dhe Irak”

“Pse amerika nuk eshte me e dashur neper Bote? Per shkak te mbeshtetjes se saj ndaj rregjimit aparteid te Izraelit ne LM, po ashtu edhe ne Ballkan pas viti 2017 pas arrestimeve dhe sugjerimeve te shume muslimaneve. Zgjedhjet e fundit ne KMSH ku amerikanet u futen ne mes te hoxhallareve tregon diktatit apsolut qe ka Amerika mbi muslimanet e Shqiperise. Mediat perendimore jane kthyer ne media qe perhapin lajme fake news. Ndersa RT, Sputnik etj i tregojne botes te verteten se cfare po ndodh. Kjo i ka terbuar amerikanet te cilet hedhin shume para per ti heshtur keto medie te pavarura, se bashku me FB qe mbyll faqet pro ruse dhe anti amerikane. Jemi deshmitare se si jane mbyllur me mijera faqe ne Ballkan vetem per faktin se ishin kunder islamofobise apo kunder Izraelit. – deklaron me tej Olsi Jazexhi.

Me tej historin tregon se “Gjykatat speciale qe Amerikanet po ndertojne ne Kosove dhe Shqiperi jane duke krijuar nje val te madhe amerikanofobije. Te gjithe politikanet kane fike nga amerikanet sepse keta i pergjojne. Imponimi i traditave amerikane kunder traditave islame dhe kristiane, imponimi i pederastise dhe protestatizmit , gjithashtu kane ndikuar. Pse shqiparet po e duan me shume Rusine? Ruset nuk hyjne ne punet e brendshme si Amerikanet, ata jane serioze e nuk bejne ate qe ben ambasada amerikane. Rusia nuk ben veting me pushtetaret dhe politikanet. Rusia nuk i ka persekutuar muslimanet si Amerika. Rusia nuk ju hyn njerzve neper shtepi e t’ju numeroje parate.”

“Rusia respekton sovranitetin. Edhe njerzit e SHISH dhe sigurise kombetare kane frike nga Amerika se mos ajo ju mer parate, por keto i shprehin vetem neper kafe e jo ne publik nga frika. Ruset me nderhyrjen ne LM shpetuan boten islame nga terrorizmi. Ruset me traditat e tyre jane me afer me traditat e ballkanit. Qendrimi kunder Turqise i ka ber muslimanet qe ta humbin dashurin qe kan patur per Ameriken. Duket sikur po fryn nje ere e re nga lindja. Raporti i fundit nga SHISH duket i vertet, njerzit spo e durojne me diktaturen amerikane. Perandorise Amerikane duket se po i vjen fundi.” – deklaron ne video historiani Jazexhi.

OPINIONE