Parashikimet/ India vendi më i populluar në botë, Mumbai qyteti me 42 milionë banorë

Kina dhe India mund të kenë popullsi në dukje të përafërta, por ato kanë një të ardhme shumë të ndryshme demografike.

Ndërsa popullsia e Kinës parashikohet të jetë në rënie në dekadat e ardhshme, India projektohet të jetë popullsia më e madh në botë në vitin 2050.

Në atë moment, India do të ketë një popullsi prej 1.7 miliardë njerëz, ndërsa Mumbai do të jetë megaqyteti më i madh i botës me 42 milionë banorë, kështu thuhet në një raport të Forumit Ekonomik Botëror.

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne