Bota Islamofobi

Pas zgjedhjeve demokratike ne Turqi, islamofobja Arbana Xharra sulmon Erdoganin

Edhe kete here shteti vella i shqiptareve Turqia ka arritur te zhvilloje zgjedhje te lira dhe demokratike. Ne keto zgjedhje demokratike te zhvilluara nen kujdesin e qeverise se liderit Erdogan, si gjithmone fituesi ka qene populli vella turk. Por zgjedhjet vendore ne Turqi kane sjelle edhe shume reagime nga islamofobet dhe turkofobet shqiptare. Me kete rast nuk kane mungur edhe komentet e islamofobes dhe turkofobes se njohur Arbana Xharra. Pas humbjes per here te pare te bashkise se Ankarase qe prej themelimit te partise se Erdoganit ne vitin 2001, islamofobja dhe antiturkja e njohur Arbana Xharra eshte gezuar shume. Gezimin e saj ajo e ka ndare ne facebook me ane te disa postimeve te njepasnjeshme. Si gjithmone, edhe ne keto postime turkofobja e quan liderin e madh Erdogan nje diktator. Me rezultatin e zgjedhjeve demokratike te zhvilluara ne Turqi, islamofobja shpreson se planeve te liderit turk ne te gjithe Ballkanin do u vije fundi. Me qarte lidhur me keto plane, turkofobja shprehet ne postimin ku ve ne pike pyetje ndertimin e xhamise se madhe ne Prishtine.

Postimet e Xharres ne facebook.

Erdogani pesoi humbje ne Ankara te dielen ne zgjedhjet lokale, per here te pare prej themelimit te partise se tij ne vitin 2001. Pritet te humbase edhe Stambollin. Qytetaret turq me voten e tyre po e godasin diktatorin i cili e ka shnderuar Turqine ne burgun me te madh ne bote, me mbi 200 gazetare te burgosur, 17 mije gra me rreth 700 femije e mijera aktivist te tjere ne pranga. Humbja e tij eshte fitore per shqiptaret, sepse bashke me Erdoganin po i vjen fundi edhe planeve te tij ne Ballkan, ku me e shumti kane pesuar shqiptaret.

Thaci, Rama edhe kryeministri pakistanez Khan e pasken uru Erdoganin ? Ky e humbi Stambollin edhe Ankaran. Krejt vllaznit e Erdoganit.

Mos po mbesim pa xhami te Erdoganit e mosvet

OPINIONE