Bota

Për realizimin e qëllimeve të përbashkëta në Siri, Trump i kërkon 4 miliardë dollarë Arabisë Saudite

Presidenti i SHBA Donald Trump i kërkoi mbretit saudit Salman për të shpenzuar 4 miliardë dollarë në avancimin e objektivave të Uashingtonit në Siri, që po ashtu janë edhe objektiva të Riadit, thuhet në një raport.

Gazeta ushtarake amerikane Stars dhe Stripes publikoi raportin të premten duke thënë se kërkesa ishte bërë nga presidenti i SHBA gjatë një telefonate me mbretin saudit dhjetorin e kaluar. Paratë, thuhej, do të shpenzohen për të parandaluar fuqizimin e presidentit sirian Bashar Asad dhe aleatëve të Sirisë, Iranit dhe Rusisë. Uashingtoni do ta çonte më tej qëllimin për të sjellë “një zgjidhje politike të luftës që përfundimisht përfshin daljen e Asadit dhe Iranit nga Siria”, shton raporti. Gazeta ushtarake amerikane Stars dhe Stripes përmendi senatorin amerikan Lindsey Graham, duke kujtuar gjeneralin Joseph Votel, kreun e Komandës Qendrore të SHBA, i cili deklaroi javën e kaluar mbi “ndikimin negativ afatgjatë që një fitore e Iranit, Rusisë dhe Asadit do të kishte për aleatët e SHBA, si Izraeli dhe Jordania . ” Gazeta në fjalë shkruan: “Rritja e mundësisë së një fitoreje të Asadit në luftën civile ka shqetësuar shumë  politikëbërës dhe ligjvënës amerikanë dhe misioni i SHBA në Siri duket i turbullt dhe konfuz “.