Përplasja me kryeministrin, reagon gazetarja Ambrozia Meta: Edi Rama më gjuajti në faqe

Pas incidentit të ndodhur paraditen e djeshme me kryeministrin Edi Rama që bëri bujë në media ka ardhur dhe reagimi i gazetares Ambrozia Meta.

Ambrozia shkruan se pas disa pyetjeve për investimet në Sazan, skemën në Portin e Durrësit dhe përfitimet që kanë shqiptarët nga këto marrëveshje, sipas saj për të shmangur llogaridhënien kryeministri e gjuajti në faqe, duke shkelur kështu çdo lloj etike.

Postimi i plotë:

Siç tashmë është marrë vesh, sot pata një përplasje me Kryeministrin Edi Rama, gjatë një prononcimi për media.

Pas një sërë pyetjesh lidhur me investimet e reja në Sazan, skemën e përdorur në portin e Durrësit dhe përfitimet që do të kenë shqiptarët nga këto marrëveshje, në përpjekje për të shmangur llogaridhënien, Kryeministri bëri një gjest të ulët dhe të turpshëm, duke më gjuajtur në faqe dhe duke shkelur çdo lloj etike. Është një veprim që nuk më intimidon, siç nuk më step fare gjuha e tij ofenduese, sepse unë kam guximin t’i kërkoj llogari, pasi nuk bëj kurrë pazare me profesionin tim dhe e kam shumë të shenjtë dinjitetin.

Jam shumë mirënjohëse për reagimin e gjithë shoqatave të gazetarëve, kolegëve dhe gjithë njerëzve të tjerë, që kanë shprehur solidaritet me mua, në mënyrë që ai veprim aq i shëmtuar dhe i ulët, që Rama e cilëson si përshëndetje miqësore, mos të kthehet në një normë komunikimi të Kryeministrit siç janë bërë tashme të zakonshme, ofendimet, arroganca ndaj gazetareve dhe masat qesharake si riedukimi.

Edi Rama e ka kuptuar sot më shumë se kurrë, që unë i bëj pyetjet e mia e pa ndikuar nga askush, siç besoj se duhet bërë në interes të opinionit publik dhe të vendit tim, të cilin ai mendon se mund ta ndajë si ta ketë pronë të familjes, duke ja falur oligarkëve vendas dhe të huaj të lidhur me të apo me politikanë të tjerë, nga të cilët mund te ndikohet fati i tij. 

Më vjen shumë keq që sot përfundova unë duke u bërë lajm dhe jo pyetjet, për të cilat kërkova me aq ngulm përgjigje./gazetaimpakt 

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne