Përshkallëzohet kriza në lindje të Ukrainës; Mbështetja e Uashingtonit dhe paralajmërimi i Moskës

Një javë pasi katër ushtarë ukrainas u vranë nga separatistët në lindje të vendit, Shtetet e Bashkuara premtuan se do të mbështesin Ukrainën kundër Rusisë.

Sekretari i Shtetit i SHBA Anthony Blinken telefonoi të mërkurën homologun e tij ukrainas Dmitry Kulba për të shprehur ngushëllimet e tij për vdekjen e trupave ukrainase dhe njoftoi mbështetjen e Uashingtonit për atë që e quan “integriteti territorial i Ukrainës”. Pozicioni i Uashingtonit u njoftua pasi Ruslan Khomchak, komandanti i përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës, pretendoi se Rusia ishte një kërcënim për sigurinë e vendit dhe po përpiqej të vendoste forca të armatosura pranë kufirit ukrainas. Sipas tij, Rusia në javët e fundit ka vendosur rreth 25 brigada me trupa pranë kufirit ukrainas, duke e çuar numrin e trupave të vendosur në Krime në 32,700 forca. Sipas Khomchak, oficerët e ushtrisë ruse gjithashtu komandojnë 28,000 forca separatiste të vendosura në Ukrainën lindore. Ky pretendim ka hasur në një reagim të fortë nga Rusia. Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha të enjten se Rusia po ndërmerrte hapa për të garantuar sigurinë e kufijve të saj, duke pasur parasysh rritjen e aktiviteteve të NATO-s.  Ai theksoi se Rusia po lëviz forcat e saj në territorin e saj dhe nuk përbën kërcënim për një vend tjetër. Tensionet në rritje në Ukrainën lindore e kanë bërë situatën në rajon edh emë kritike për shkak të përplasjeve të fundit midis separatistëve dhe ushtrisë ukrainase. Kjo ka shtuar ndjeshmërinë e Uashingtonit dhe Moskës. Administrata e Biden, e cila është hapur anti-ruse, ka rritur qëndrimin e saj kundër Moskës që nga marrja e detyrës. Uashingtoni tani synon të përdorë ngjarjet e fundit në Ukrainën lindore si një justifikim për të inkurajuar Ukrainën për të marrë një qëndrim më të ashpër ndaj Rusisë, ndërsa në të njëjtën kohë të hap rrugën për më shumë ndërhyrje dhe prani në Ukrainë duke theksuar ekzistencën e kërcënimeve serioze nga Rusia. Sipas ekspertit politik Demirti Ternin, Biden po zgjeron frontin e mosmarrëveshjeve SHBA-Rusi që dukeshin të ftohta dhe të paqarta nën Trump. Shtetet e Bashkuara do të ndihmojnë në forcimin e aftësive ushtarake të Ukrainës. Rusia, nga ana tjetër, ka theksuar se prania në rritje e NATO-s pranë kufijve të saj perëndimorë dhe kërcënimet që rezultojnë nga kjo prani, e kanë bërë të domosdoshme marrjen e masave të nevojshme për të kundërshtuar çdo kërcënim të mundshëm nga aleanca ushtarake perëndimore dhe për këtë qëllim bëhet edhe vendosja e trupave ruse në afërsi të kufijve me Ukrainën. Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov ka mohuar çdo bisedim me NATO-n në Këshillin Rusi-NATO mbi Ukrainën dhe paralajmëroi se çdo përpjekje e re për të zhvilluar luftë në Ukrainën lindore, e njohur si rajoni Donbass, mund të çojë në shkatërrimin e Ukrainës. Zyrtarët ukrainas thonë se veprimi ushtarak i Rusisë ka për qëllim mbështetjen e separatistëve në Ukrainën lindore dhe është paralajmërim për Kievin që të mos ndërmarrë asnjë veprim ushtarak kundër tyre. Ky pozicion i Ministrit të Jashtëm rus mund të konsiderohet paralajmërimi më i fortë për Kievin që nga vendosja e armëpushimit në Ukrainën lindore sipas marrëveshjes së Minskut. Marrëveshja përfshin një armëpushim nga 27 korriku 2020, heqja e armëve nga zonat e konfliktit, shkëmbimi i të burgosurve dhe zbatimi i ndryshimeve kushtetuese. Sidoqoftë, shkeljet e përsëritura të armëpushimit me disa shpërthime në pjesë të ndryshme të Ukrainës lindore, si dhe përplasjet e fundit midis separatistëve dhe ushtrisë ukrainase, e kanë përkeqësuar edhe një herë situatën në rajonin e Donbas dhe kanë rritur gjasat e përleshjeve të gjera midis dy palëve. Në këtë rast, ndërhyrja e mundshme e forcave ruse për të mbështetur separatistët dhe mbështetja e SHBA për ushtrinë ukrainase mund ta kthejë shpejt krizën në Ukrainën lindore në një krizë ndërkombëtare.

 

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne