Politikiani britanik shpërndan një video të rreme të “muslimanëve që festojnë sulmin e Parisit”

Udhëheqësi i Britania e Para është akuzuar për postimin e një videoje në të cilën ai pretendoi në mënyrë të rreme se muslimanët po festonin sulmin terrorist të Parisit.

Paul Golding postoi një video me titullin: “Oh shikoni, një turmë e muslimanëve ‘të moderuar’ në Londër që festojnë sulmin e Terrorit të Parisit”.

Por pamjet ishin filmuar shtatë vjet më parë dhe në të vërtetë shfaqnin tifozët pakistanezë të kriketit që festonin një fitore me Sri Lankan.

Postimi u pa nga shumë përdorues të zemëruar të medias sociale, të cilët thanë se kreu i ekstremit të djathtë po përpiqej të nxiste islamofobinë.

I njëjti filmim u shpërnda gjerësisht në Facebook në vitin 2015, me një mesazh të ngjashëm.

Këtë herë, videoja u titullua “Muslimanët në mbarë botën festojnë fitoren islame në Paris të Francës”.

Ajo pretendonte se muslimanët në kryeqytet po festonin pas sulmeve terroriste të Parisit në nëntor të vitit 2015.

Pamjet u demaskuan shpejt.

Golding ka qenë i burgosur kohët e fundit për tetë javë, pasi shkeli një urdhër të gjykatës për të mos hyrë në një xhami. / © Gazeta Impakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne