Bota

‘Poshtë imperializmi amerikan!’ – Tubimi Anti-Trump i mbajtur në Stamboll

Tensionet mbi çështjen kurde kanë vazhduar të jenë të larta midis Turqisë dhe SHBA-së në ditët e fundit, me Donald Trump qe kërcënon  të “shkatërrojë” ekonominë turke në rast të një sulmi turk kundër milicive kurde të mbështetura nga SHBA në Siri.

Një protestë kundër   Donald Trump, organizuar nga   partia turke jo-parlamentare e partisë nacionaliste të krahut të majtë, VATAN, u zhvillua dje perballe   konsullates amerikane në Stamboll.

Dhjetëra   njerëz  protestuan, të zemëruar nga  kërcënimet e Trump për të imponuar sanksione ekonomike kundër  Turqise nese ajo kryente një operacion ushtarak kundër forcave kurde në Siri. Ata mbanin flamuj dhe këndonin slogane si “Perandoria imperialiste amerikane” ose “Turqit dhe kurdët janë vëllezër, Amerika është tradhtare”.

Members of Vatan (Patriotic) Party wave Turkish and the party flags during a protest against U.S. President Donald Trump near the U.S. Consulate in Istanbul, Turkey January 15, 2019

Si pjese e   ngjarjes, Cem Dikmen , udhëheqës i   deges se Stambollit  te partise VATAN, dha një deklaratë për shtypin. Në veçanti, ai tha se Trump, me faqen e tij në Twitter “, po kërcënonte hapur Turqinë  “. Dikmen gjithashtu shtoi se Shtetet e Bashkuara dhe agjentët e tyre janë përgjegjës për  vrasjen e kurdëve.

“Populli turk ka jetuar dhe ka luftuar gjithmonë  bashkë me popullin vella kurdë. Askush nuk mund ta thyejë këtë vëllazëri “, tha ai

Sipas udhëheqësit te Partisë së VATAN-it të Stambollit, forcat e armatosura turke po kryejnë operacione ushtarake kundër “agjentëve terroristë të SHBA” – Partia e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) dhe Partia e Bashkimit Demokratik (PYD), të cilat “mashtrojnë dhe tradhëtojnë vëllezërit tanë kurdë”.

Cem Dikmen beson se suksesi i  kesaj lufte do t’i lirojë kurdët  nga kërcënimi i   një korridori terrorist.

“Me gënjeshtrat e tyre, Shtetet e Bashkuara janë duke u përpjekur për të  fshehur krimet e veta, por   ata nuk do të kenë sukses   duke e bërë këtë “, shtoi Dikmen .

Në deklaratën e tij, politikani vuri në dukje se nuk është postimi i Trump dhe politikat e pista të SHBA-se, por  elasticiteti i   populli turk dhe forca e ushtrise turke që përcakton fatin e   Rajoni.

“Shtetet e Bashkuara kanë pësuar një humbje  ne Siri dhe tani jane duke u përpjekur për ta   fshehur me kërcënime dhe presion të verbër “, tha ai.

“Edhe njëherë ne ju apelojmë  autoriteteve amerikane. Ne ju bëjmë thirrje atyre qe në vend qe të  kërcënojne Turqinë, t’ju bejne thirrje terroristëv, të cilëve ju japin armë, që të dorëzohen te ushtria turke. Sukseset  e operacioneve te mëparshme të ushtrisë sonë kanë vërtetuar se ata nuk kanë asnjë shans “, përfundoi ai./ sputniknews/ Gazeta Impakt

 

OPINIONE

INTERVISTA