Bota

Presidenti sfidon kundërshtarët në zgjedhje me peshën 100 kg për 18 herë!

Kreu i Republikës Çeçene Ramazan Kadyrov, i njohur për dashurinë e tij për peshat e rënda, po promovon sondazhet presidenciale të ardhshme me një sfidë peshëngritjeje ndaj zyrtarëve të tjerë të lartë.

Ai synon të ngrejë një peshë prej 100 kg për 18 herë.

Në një videoklip të publikuar në llogarinë Twitter të Kadyrov të dielën, ai gjendet në një palestër dhe më pas sfidon “vëllezërit më të mëdhenj” si kryetarin e Kuvendit, Vyacheslav Volodin dhe Rashid Temrezo dhe kreu i Karachay-Cherkess Republika Jugore për të ndjekur shembullin.

“Po ju ftoj të gjithëve për të marrë pjesë në zgjedhjen e presidentit të Federatës Ruse dhe të zgjedhim një kandidat të denjë. Unë i qëndroj mendimit se jam një president i denjë. Allahu Akbar (Zoti është i madh)“, përfundon ai.

Kadyrov, një figurë e diskutueshme e peizazhit politik rus, është një avokat i njohur i palestrës dhe i sporteve si artet marciale. Ai ka paraqitur më parë në një numër video promovimin e atletizmit, në të cilin ai është shfaqur në një unazë boksi,  ose duke vrapuar në male për të pyllëzuar Çeçeninë.

Zgjedhjet presidenciale ruse zhvillohen më 18 mars.