Bota Opinion

Presion nga Lobi Pro-Izraelit, Ministri i Drejtësisë i Francës refuzon të paraqesë çmimin “Zyrtar” të Republikës së Francës për të Drejtat e Njeriut te Al- Haq dhe B’Tselem

Ministri francez i drejtësisë ka refuzuar të japë një çmim prestigjioz për të drejtat e njeriut ndaj organizatave palestineze dhe izraelite të të drejtave të njeriut, Al- Haq dhe B’Tselem, pasi ju bë presion nga një organizatë franko-hebraike .

Nicole Belloubet duhej të paraqiste Al- Haq dhe B’Tselem me Çmimet për të Drejtat e Njeriut të Republikës Franceze këtë mbrëmje, pasi organizatat ishin midis pesë laureatëve që dhanë këtë çmim prestigjioz. Ceremonia do të zhvillohet në Ministrinë e Drejtësisë në kryeqytetin francez Paris, për të shënuar 70 vjetorin e Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut.

Megjithatë Belloubet ka refuzuar të paraqesë çmimin pasi mori një letër nga Francis Kalifat , president i CRIF (Këshilli Përfaqësues i Institucioneve Çifute të Francës). CRIF vepron si një ombrellë eorganizatave franceze hebraike dhe ka lobuar rregullisht mbi Francën për të mbështetur pozicionet izraelite.

Në këtë letër Kalifat i bëri thirrje Belloubet të mos e paraqiste çmimin, duke pretenduar se “dy organizatat janë të njohura thirrjet për bojkotin e Izraelit […] i cili është i ndaluar nga kodi penal [francez]”,raportoi Jerusalem Post . Kalifat shtoi se për ministrinë franceze të drejtësisë që të paraqesë Al- Haq dhe B’Tselem me çmimin, “edhe në mungesë të ministrit [ Belloubet ], është fyerje e drejtësisë”.

“Unë ju bëj thirrje […] të mos përkrahni veprimet e atyre që veprojnë në kundërshtim me ligjet tona”, u përgjërua ai.

Presioni për të mbajtur çmimin ka ardhur edhe nga zëvendësministri i Jashtëm i Izraelit, Tzipi Hotovely , i cili gjithashtu i shkroi një letër Belloubet duke i kërkuar atij ta rishqyrtojë. Sipas Ynet , Hotovely e quajti vendimin e Francës “një nder i nderit për organizatat anti-izraelite “, duke shtuar:

” B’Tselem është një organizatë që bazon veprimtarinë e saj në burime të besueshme për të dëmtuar Izraelin, ndërsa Al- Haq promovon një bojkot kundër Izraelit dhe disa nga anëtarët e organizatës janë të lidhur me grupe terroriste, si Fronti i Çlirimit Palestinez”.

Që kur vendimi u njoftua javën e kaluar, ministrat izraelitë kanë reaguar me zemërim dhe kanë goditur Francën dhe OJQ-të. Zëvendësministri izraelit për Diplomaci, Michael Oren , tha:

“Franca i jep çmimin më të lartë B’Tselemit dhe el- Haqit organizata që akuzojnë Izraelin për apartheid , delegjitimizojnë ndërkombëtarisht, mbrojnë terrorin dhe mbështesin BDS-në . E njëjta Francë nuk mund të pretendojë se lufton kundër antisemitizmit “.

Ndërkohë Ministri i Kulturës i Izraelit, Miri Regev , etiketon B’Tselem ” kalë troje”, duke thënë se organizata duhet të ketë turp për ndarjen e një çmimi me Al-Haq .

Kjo nuk është hera e parë që Izraeli është përpjekur të diskreditojë B’Tselem në skenën ndërkombëtare. Në tetor , drejtori ekzekutiv i B’Tselem Hagai El-Ad mbajti një fjalim në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara (KSB), në të cilin ai tregoje okupimin e Izraelit dhe shkeljet e tij kundër palestinezëve në territoret e pushtuara.

Disa ditë para paraqitjes së El-Adit, kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu e ka quajtur organizimin një “turp”, ndërsa ambasadori i Izraelit në OKB, Danny Danon, tha se qëllimi El-AD-së për të folur në KS të OKB nuk ishte vetëm një “turp për organizimin, por edhe kalimi i linjave të kuqe nga vendet e huaja me gjende anti-Izraelite, e cila e financon dhe e fton atë që të sigurojë “prova” kundër nesh “.

Burimi origjinal i këtij artikulli është MiddleEastMonitor/ globalresearch/ Gazeta Impakt