Protestuesit në Aman bëjnë thirrje për mbylljen e ambasadës izraelite

Jordanezët kanë protestuar në kryeqytetin Aman, duke kërkuar mbylljen e ambasadës izraelite në përgjigje të vdekjes së dy shtetasve jordanezë nga duart e zyrtarëve të sigurisë izraelite muajin e kaluar.

Gjatë tubimit të mbajtur pranë ambasadës izraelite në Aman pas namazit të së premtes, demonstruesit kërkuan gjithashtu anulimin e traktatit të paqes të vitit 1994 me regjimin e Tel Avivit. Ata gjithashtu i kërkuan qeverisë të shkëputen marrëveshjet e gazit të Amanit me Izraelin. Më 23 korrik, një roje e ambasadës izraelite vrau dy jordanezë pasi njëri prej tyre dyshohet se e sulmoi atë me një kaçavidë. Ministria e Jashtme e Izraelit deklaroi se roja kishte vepruar në vetëmbrojtje. Megjithatë, policia jordaneze tha se oficeri e qëlloi viktimën jordaneze që punonte për një kompani mobilje dhe po dërgonte një urdhër pas një rrahjeje. Personi i sigurisë, së bashku me pjesën tjetër të stafit të ambasadës, u kthyen në territoret e pushtuara nën imunitet diplomatik. Jordania ka nisur një hetim për incidentin vdekjeprurës dhe avokati i Jordanisë ka ngritur akuza për vrasje nga ambasada izraelite./ PT

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne