Qindra persona formojnë një zinxhir njerëzor në Berlin për të denoncuar racizmin

Qindra persona kanë formuar një zinxhir njerëzor në kryeqytetin gjerman Berlin për të shënuar Ditën Ndërkombëtare për Eliminimin e Diskriminimit Racor.

Nxënësit e vegjël dhe fëmijë të tjerë gjithashtu iu bashkuan aksionit në distriktin multikulturor Kreuzberg të Berlinit, që shtrihej nga stacioni i metrosë Kottbusser Tor deri në rrugën Bethaniendamm.

Pjesëmarrësit mbanin pankarta dhe tabela me mesazhet “Jo racizmit”, “Ne jemi të gjithë njerëz”, “Ne jemi të gjithë njësoj” dhe “Ne jemi kundër racizmit”.

Gjermania dëshmoi racizmin dhe ksenofobinë në rritje në vitet e fundit, të ushqyer nga propaganda e grupeve të ekstremit të djathtë dhe anti-musliman, duke përfshirë partinë opozitare Alternativa për Gjermaninë (AfD)./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne