Raisi: Izraeli patjetër do të paguajë çmimin për vrasjen e këshilltarit të lartë të IRGC-së

Presidenti iranian Ebrahim Raisi thotë se regjimi izraelit do të paguajë çmimin për aktin e tij kriminal të vrasjes së një këshilltari të lartë ushtarak të Korpusit të Gardës së Revolucionit Islamik (IRGC) në Siri.

Në një mesazh të hënën, Raisi tha se akti i egër i vrasjes së këshilltarit ushtarak të IRGC-së në një sulm me raketa në Siri ishte një tjetër shenjë e dëshpërimit të regjimit uzurpues sionist. Seyyed Razi Mousavi, i cili po shërbente si këshilltar ushtarak në Siri, u vra në një sulm ajror izraelit në lagjen Sayyeda Zeinab të kryeqytetit sirian të Damaskut më herët të hënën.

Presidenti i shprehu ngushëllimet e tij familjes së Mousavi-t të ndjerë, shokëve të tij në IRGC dhe kombit iranian për vrasjen e tij. Ai shtoi se këshilltari i guximshëm ushtarak, i cili ishte një nga shoqëruesit e komandantit të lartë antiterror të Iranit, gjeneral-lejtnant Qassem Soleimani, u vra duke “ruajtur vlerat e larta islame”.

Gjenerali Soleimani, komandanti i Forcave Quds të IRGC-së dhe shoku i tij irakian Abu Mahdi al-Muhandis, komandanti i dytë i Njësive të Mobilizimit Popullor të Irakut (PMU), u martirizuan së bashku me shokët e tyre në një sulm me dron amerikan në janar. 3, 2020. Irani mban një mision këshillimor në Siri me kërkesë të Damaskut me qëllim që të ndihmojë vendin arab të shkatërruar nga lufta të heqë qafe militantët e mbështetur nga jashtë, të cilët kanë luftuar kundër qeverisë së zgjedhur në mënyrë demokratike siriane që nga viti 2011.

Në dhjetor, Izraeli vrau dy këshilltarë ushtarakë të IRGC-së Mohammad Ali Ataee Shoorcheh dhe Panah Taqizadeh në një sulm në Siri.

IRGC njoftoi në një deklaratë se dy oficerët u martirizuan në sfondin e egërsisë së pamëshirshme të regjimit “të rremë dhe fëmijëvrasës” izraelit në Gaza.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme: Vrasja ekspozon natyrën terroriste të Izraelit

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme iraniane Nasser Kan’ani dënoi ashpër masën terroriste të regjimit izraelit për të vrarë këshilltarin e IRGC në Damask. Ai tha se akti i egër dhe frikacak ishte një tjetër tregues i natyrës terroriste të regjimit izraelit.

“Që nga ekzistenca e tij e keqe, regjimi sionist ka kryer lloje të ndryshme krimesh duke shkelur vazhdimisht dhe vazhdimisht rregulloret dhe normat ndërkombëtare dhe sot ka kryer edhe një akt terrorist frikacak dhe agresiv”, shtoi zëdhënësi. Kan’ani theksoi se Irani rezervon të drejtën për të miratuar strategjitë e nevojshme dhe për t’i dhënë një përgjigje lëvizjes në kohën dhe vendin e duhur./gazetaimpakt/prestv

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne