Raporti zbulon sponsorët e terroristëve të MEK

Një raport investigativ nga e përditshmja iraniane “Farhikhtegan” ka hedhur dritë mbi një rrjet financiar të fshehtë që sponsorizon dhe financon aktivitetet e organizatës terroriste të urryer Muxhahedin-e-Khalq (MEK), aktualisht me qendër në Shqipëri.

Në një raport të publikuar të martën, më 19 shtator, gazeta iraniane tha se ka marrë informacione për disa kompani që kanë ofruar ndihmë financiare në shkallë të gjerë për terroristët e MEK në vitet e fundit.

Lista përfshin:

1. “Red Granite Pictures”, një kompani amerikane e prodhimit të filmit

– Pronari: Reza Aziz

– Vlera e aseteve: 25 milionë dollarë

Reza Shahriz bin Abdul Aziz, i njohur më mirë me emrin Reza Aziz, lindi në një familje politike në Malajzi. Nëna e tij u martua me ish-kryeministrin e Malajzisë Najib Razak dhe adoptoi Rezën.

2. Kompania e Investimeve Glazer

– Drejtor Ekzekutiv: Avram Glazer

– Vlera e aseteve: 1 Miliardë e 200 milionë dollarë

Avram Glazer është një biznesmen amerikan dhe djali i familjes së pasur Glazer. Kompania e tij familjare zotëron Tampa Bay Buccaneers të Ligës Kombëtare të Futbollit (NFL) dhe mban shumicën e aksioneve në klubin anglez të futbollit Manchester United F.C.

Familja Glazer ka në portofolin e saj edhe aktivitete të gjera bamirësie dhe politike.

3. Kompania Ndërkombëtare “West Coast Prime Meat” për produktet e detit nga Paqësori

– Themeluesi dhe CEO: Craig Nikoloff

– Vlera e aseteve: 100 milionë dollarë

Nikoloff fillimisht ishte i famshëm për restorantet e zinxhirit Claim Jumper, dhe më pas u bë një nga prodhuesit më të mëdhenj të industrisë së mishit të produkteve të detit duke krijuar West Coast Prime Meat.

Ai është gjithashtu një nga furnizuesit kryesorë të rrjetit pranë Ali Safaviut.

4. Grupi Hotel Koyu

– Drejtor ekzekutiv: Tokutaro Umezawa

– Vlera e aseteve: 35 milionë dollarë

Tokutaro Umezawa është CEO i Koyu Hotels në Amerikë. Këto hotele janë mbështetësit kryesorë të rrjetit Ali Safavi.

5. Libraria e fundit

– Pronari: Josh Spencer

– Vlera e aseteve: 1.5 milion dollarë

Josh është bashkëthemeluesi i “Libraria e fundit” një nga 10 libraritë më të mëdha në botë dhe libraria më e madhe në Kaliforni.

6. Kompania Jeen Well

– CEO: Zhihiao Lu

– Vlera e aseteve: 150 milionë dollarë

Zhihiao Lu lindi në një familje të pasur malajziane në Kinë. Gjyshi i tij është themeluesi i MWE Holding, i cili ka nën ombrellën e tij kompanitë e lojërave të fatit, pasurive të paluajtshme dhe të prodhimit të alkoolit.

Anëtarët e MEK- të, të cilët aktualisht ndodhen në një kamp afër Tiranës, kaluan shumë vite në Irak, ku u strehuan dhe u armatosën nga ish-diktatori irakian Sadam Husein. Ata mbajtën anën e Sadamit gjatë luftës së imponuar të viteve 1980-88 kundër Iranit dhe më pas e ndihmuan atë të shuante kryengritjet e brendshme në pjesë të ndryshme të vendit.

Grupi i urryer është përgjegjës për vrasjen e mijëra civilëve dhe zyrtarëve iranianë pas fitores së Revolucionit Islamik në 1979.

Më shumë se 17,000 iranianë, shumë prej tyre civilë, janë vrarë nga duart e anëtarëve të MEK-ut në akte të ndryshme terrorizmi, duke përfshirë vendosjen e bombave në vende publike./gazetaimpakt/tasnimnews

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne