Bota

Reagimi i Ramallahut ndaj marrëveshjes së Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Bahrejnit me regjimin sionist

Ministri i jashtëm i Autoritetit Autonom Palestinez deklaroi se normalizimi i marrëdhënieve midis Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Bahrejnit me regjimin sionist është një “shkelje e qartë” e të ashtuquajturit plan “paqe arabe”.

Ministri i Jashtëm i Autoritetit Palestinez Riad al-Maliki tha se normalizimi i marrëdhënieve midis Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Bahrejnit me regjimin sionist është një “shkelje e qartë” e të ashtuquajturit plan “paqe arabe”. Në një bisedë me homologun e tij malajzian, Hisham al-Din Hassan, të martën në mbrëmje al-Maliki u bëri thirrje vendeve arabe dhe islamike për të mbështetur Palestinën përballë komploteve të pushtuesve dhe qeverisë amerikane kundër palestinezëve, përfshirë normalizimin e marrëdhënieve midis botës arabe dhe Izraelit.  Duke iu referuar nënshkrimit marrëveshjes midis Bahrejnit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe me regjimin sionist, Ministri i Autoritetit Palestinez tha: “Këto marrëveshje janë vetëm për fushatën zgjedhore të Donald Trump”.  Ministri malajzian gjithashtu njoftoi pozicionin e vendit të tij në mbështetje të të drejtave të popullit palestinez dhe krijimin e një shteti të pavarur palestinez brenda kufijve të 1967 të Jeruzalemit të okupuar./PT