Rrëzohet helikopteri i presidentit iranian Ibrahim Raisi, vazhdojnë kërkimet

Një helikopter në një kolonë në të cilën po udhëtonte presidenti iranian Ibrahim Raisi u përfshi në një “ulje të vështirë” të dielën pasdite, sipas mediave shtetërore iraniane.

Detajet rreth incidentit mbetën të paqarta që nga pasditja e së dielës, megjithëse raportet fillestare treguan se aksidenti përfshinte helikopterin e presidentit dhe motin me mjegull. Sipas agjencisë iraniane të lajmeve IRNA, helikopteri u rrëzua në një zonë pyjore midis fshatrave PirDavood dhe Uzi në Iranin veriperëndimor.

Sipas Agjencisë së Lajmeve Tasnim, e lidhur me IRGC, shërbimet e urgjencës po kryenin kërkime për të gjetur helikopterin e presidentit, por moti me mjegull në zonë po ndërlikonte përpjekjet e kërkimit.

Faqja reformatore Ensaf Neës citoi një burim të informuar të thoshte se përplasja ishte “serioze” dhe se kishte “probabilitet të lartë” për të lënduar në aksident.

Ministri i Jashtëm iranian, liderët rajonalë në helikopter me Raisin

Ministri i Jashtëm iranian Hossein Amir-Abdollahian dhe Mohammad Ali Ale-Hashem, përfaqësuesi i Kujdestarisë së Juristit Islam në Azerbajxhanin Lindor dhe Imami i Namazit të së Premtes në Tabriz, thuhet se ishin në helikopter me Raisin.

Zëvendës Koordinatori i Çështjeve Civile të Azerbajxhanit Lindor tha se kishte tre helikopterë në kolonë, dy prej të cilëve u ulën në mënyrë të sigurt dhe njëri prej të cilëve ra, sipas mediave shtetërore iraniane. Zëvendëskoordinatori shtoi se nuk dinte detaje për viktimat e mundshme apo shkakun e saktë të aksidentit.

Mediat iraniane raportuan se disa njerëz ishin në gjendje të bisedonin me Ale-Hashem menjëherë pas incidentit, por kontakti kishte humbur që atëherë.

Raisi ishte takuar me Azerbajxhanin Elham Aliyev më herët të dielën në kufirin Azerbajxhano-Iranian./GazetaImpakt/ TheJeruzalempost/

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne