Rrihet islamofobi Vehbi Kajtazi

Vehbi Kajtazi, gazetari islamofob dhe kryeredaktor i “Insajderit”, është rrahur dhe gjakosur mesditën e sotme në një lokal në Prishtinë. Ne mbrojtje te islamofobit Kajtazi ka reaguar qeveria kosovare dh Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës dhe KMDLNj.
Nga AGK-ja përmendët se Kajtazi ka qenë për një kohë të gjatë cak i sulmeve dhe kërcënimeve të vazhdueshme edhe ne të kaluarën. Por nuk u permenden sulmet e tija raciste dhe islamofobike.
Reagime pati edhe nga skena politike.
Kryeministri Ramush Haradinaj, me të marrë lajmin, gjatë mbledhjes së Qeverisë tha se dënon sulmin ndaj Kajtazit dhe ndaj çdo gazetari tjetër.
Edhe islamofobja Arbana Xharra nga PDK dhe ambasadorja e Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku, u shprehen tejet të shqetësuara që tanimë dhuna është kthyer në formë komunikimi në vend.
Xharra numëroi rastet e sulmeve fizike që kanë ndodhur së fundmi, si rrahja e gruas së Blerand Stavilecit, rrahja e gazetarit tjetër të Insajderit, Parim Olluri dhe raste të tjera, prej ku asnjë sulmues nuk është gjetur.
Deputetja e LDK-së Vjosa Osmani përmes një statusi në rrjetin social Facebook ka reaguar lidhur me sulmin që ju është bërë sot kryeredaktorin e Insajderit Vehbi Kajtazi.
Por neper rrjetet sociale shume qytetare duket se nuk jane ndjere keq nga rrahja e nje islamofobi dhe gangsteri mediatik sikur Vehbi Kajtazi. Ne qershor 2017 Vehbi Kajtazi beri nje shkrim skandaloz ku uronte vrasjen e terroristit Lavdrim Muhaxheri. Shkrimi i cili tronditi traditen shqiptare, u denoncua ne rrjetet sociale si nje shkrim kanibalesk i cili mallkonte e shante nje njeri tashme te vdekur. Gjuha e dhunshme e Kajtazit mesa duket tanime eshte kthyer ne dhune kunder edhe vete Kajtazit.

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne