Rusia i ofroi Shqiperise vaksinen SputnikV: Rama debon diplomatin rus si hakmarrje per vaksinen qe i prish pazaret

Pasi Rusia i ofroi Shqiperise vaksinen Sputnik V kryeministri Edi Rama i cili ka mbyllur pazaret e vaksines me kompanine e George Sorosit, Pfizer, eshte terbuar me ruset. Pasi sulmoi ambasaden ruse pak jave me pare per oferten e vaksines se lire dhe efikase ruse, sot qeveria shqiptare ka ndermarre nje sulm tjeter kunder Rusise. Ka debuar diplomatin Alexey Krivosheev me justifikimin se ka thyer diktaturen e koronavirusit.

Alexey Krivosheev është diplomati i tretë rus që dëbohet nga Shqipëria. Dy të parët u larguan 3 vite më parë, në solidaritetin që Shqipëria shprehu me SHBA, BE dhe NATO-n pas helmimit të ish agjentit Sergei Skripalin dhe vajzës së tij Yulia, në  Britanine e Madhe.

Në Mars të vitit 2018 Shqiperia dëboi Vladislav Filipov, atasheh ushatarak, si dhe Alexey Nikolaevich Balashov, sekretar i parë i Ambasadës.

Njoftimi i plotë nga ministria e Jashtme 

Qeveria Shqiptare dëshiron forcimin e marrëdhënieve miqësore me Federatën Ruse, dhe shpreh keqardhje që vullneti i mirë i të dyja palëve është cenuar nga veprime individuale, të përsëritura të personelit diplomatik rus në Tiranë, në mosrespektimin e masave të marra nga autoritetet shqiptare, për mbrojtjen e popullsisë ndaj COVID-19.

Që prej muajit prill 2020, por dhe në fillim të këtij viti, Qeveria Shqiptare ka pasur ankesa dhe denoncime të vazhdueshme, mbi shkeljet e hapura të masava të marra nga ana e një diplomati të ambasadës së Federatës Ruse në Tiranë.

Përfaqësues të lartë të Ministrisë për Evropën dhe Punët e Jashtme kanë kontaktuar me ambasadorin e Ambasadës së Federatës Ruse në Tiranë, Mihail Afanasiev, duke i bërë me dije shqetësimin për shkeljet e vazhdueshme të masave anti COVID-19 nga diplomati. MEPJ ka mirëpritur dhe e vlerëson thellë rolin plotësisht bashkëpunues të ambasadorit për këtë çështje, me premtimin se këto akte nuk do të përsëriten.

Fatkeqësisht, ndryshe nga premtimet, diplomati ka vijuar me shkeljen e masave, pavarësisht shprehjes së dëshirës së mirë të të dyja palëve për mos përsëritjen e shkeljeve.

Sfidimi i përsëritur i rregullave dhe masave mbrojtëse ndaj pandemisë, dhe shpërfillja e shqetësimeve të institucioneve të shtetit shqiptar lidhur me to, nuk mund të justifikohen e nuk mund të tolerohen më tej.

Me keqardhje, Qeveria Shqiptare ka marrë vendimin të shpallë “Person NON Grata” (person të padëshirueshëm), diplomatin Alexey Krivosheev, me detyrimin që të largohet brenda 72 orësh nga momenti i dhënies së njoftimit zyrtar.

Urojmë që ky vendim i imponuar nga mosrespektimi i ligjeve dhe rregullave të shtetit shqiptar, në një kohë kaq sfiduese për të gjithë globin, do të mirëkuptohet plotësisht nga pala ruse, si një masë e dosmosdoshme për mbrojtjen e shëndetit dhe sigurinë e të gjithë shtetasve brenda territorit të Republikës së Shqipërisë, qofshin këta shqiptarë ose jo.

Sigurojmë palën ruse për ndjenjat tona miqësore dhe për gatishmërinë tonë, në vijim të punës së mirë të nisur, për përmirësimin e vazhdueshëm të marrëdhënieve mes dy vendeve tona.

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne