Bota

Rusia sanksionon qindra anëtarë të elitës ukrainase

Rusia ka vendosur sanksione financiare ndaj 322 anëtarëve të elitës ukrainase dhe 68 kompanive që janë pronë e biznismenëve ukrainas.

Në mesin e personave të shënjestruar janë edhe djali i presidentit të Ukrainës, Oleksiy Poroshenko, ministri i Brendshëm ukrainas, Arsen Avakov, shefi i Shërbimit të Sigurisë, Vasyl Hrytsak dhe shumë të tjerë.

Sanksionet janë njoftuar përmes një dekreti të nënshkruar nga kryeministri rus, Dmitry Medvedev dhe janë publikuar në faqen zyrtare të Qeverisë më 1 nëntor.

Sipas dekretit, qëllimi këtyre masave është të “luftojë aktivitetet armiqësore të Ukrainës ndaj qytetarëve dhe subjekteve të Rusisë dhe të normalizojë marrëdhëniet bilaterale”.

Sanksionet parashohin ngrirje të aseteve dhe pronave të këtyre personave në territorin rus.

Në mesin e personave të përfshirë janë edhe gjyqtarë të Gjykatës Kushtetuese të Ukrainës, ligjvënës ukrainas, biznismenë, zyrtarë presidencialë dhe kompani të mëdha ukrainase.

Yulia Tymoshenko, e cila është ligjëvënëse e Ukrainës ka thënë se “sanksionet e Kremlinit nuk më shqetësojnë shumë”.

Në mesin e personave në shënjestër të sanksioneve janë:

djali i Presidentit Petro Poroshenko, Oleksiy

ministri i Brendshëm Arsen Avakov

shefi i Shërbimit të Sigurisë Vasyl Hrytsak

zëvendës kryeministrja Ivanna Klympush-Tsintsadze

biznesmeni Viktor Pinchuk

ish-kryeministrja Yulia Tymoshenko

ish-kryeministri Arseniy Yatsenyuk

ish-kreu i Grupit Ultranacionalist i Sektorit të Djathtë Dmytro Yarosh

Sanksionet u njoftuan me një dekret të nënshkruar nga kryeministri Dmitri Medvedev, botuar në faqen e internetit të qeverisë më 1 nëntor.

Në dekret thuhet se qëllimi i masës është “kundërvënia ndaj aktiviteteve jo miqësore të Ukrainës ndaj shtetasve dhe subjekteve ruse si dhe normalizimi i marrëdhënieve dypalëshe”.

Në listën e sansioneve përfshihen gjithashtu:

sekretari i Këshillit për Sigurinë Kombëtare dhe Mbrojtjen Oleksandr Turchynov

ministri i Mbrojtjes Stepan Poltorak

zëvendësministri i Mbrojtjes Anatoliy Petrenko

shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Viktor Muzhenko

nënkryetarja e parlamentit Iryna Herashchenko

udhëheqësi veteran i Tartarëve të Krimesë Mustafa Dzhemilev

OPINIONE