Rusia tashmë barazohet strategjikisht me NATO-n

Për zhgënjimin e dukshëm të skifterëve të NATO-s, Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu njoftoi se forcat e armatosura ruse kanë arritur të barazohen strategjikisht me aleancën. Duke folur për Radio Sputnik, eksperti ushtarak Viktor Baranets hodhi dritë mbi programin e mbrojtjes ruse.

Ministri i mbrojtjes Sergei Shoigu sinjalizoi të mërkurën se Rusia ka arritur barazohet strategjikisht me NATO-n, pavarësisht faktit se ajo shpenzon në mbrojtje shumë më pak se Shtetet e Bashkuara; sipas ekspertit ushtarak rus Viktor Baranets, “Perëndimi kurrë nuk do të pajtohet me të.”

Duke dhënë një fjalim në një sesion qeveritar në dhomën e lartë të parlamentit rus, Shoigu vuri në dukje se Rusia shpenzon 11 herë më pak se Shtetet e Bashkuara dhe një të tretën e shpenzimeve të Kinës për mbrojtjen.

“Shpenzimet tona të mbrojtjes janë 11 herë më pak se në Shtetet e Bashkuara dhe një e treta në krahasim me Kinën,” tha Shoigu, duke vlerësuar mirëmbajtjen e një ushtari amerikan në 510,000 dollarë mesatarisht, 170,000 dollarë në Kinë dhe 54,000 dollarë në Rusi.

Megjithatë, ministri i mbrojtjes tërhoqi vëmendjen tek fakti se forcat e armatosura ruse do të fillojnë marrjen e avionëve luftarakë për një person të gjeneratës së pestë me dy motorrë T-50 (PAK FA) në vitin 2019.

Përveç kësaj, sistemi i raketave të reja ajrore të Rusisë S-500 me një gamë prej 400-600 kilometrash (250-370 milje) do të hyjë në shërbim në vitin 2020.

“Dërgesat e trupave të kompleksit ajror të avancuar T-50 janë planifikuar në vitin 2019, dhe në vitin 2020 sistemi i mbrojtjes ajrore S-500 do të rrisë efikasitetin e luftës kundër mjeteve bashkëkohore të sulmeve ajrore dhe hapësinore”, tha Shoigu.

Ministri i mbrojtjes theksoi se zbatimi i planit “do të krijojë një pengesë të besueshme për një sulm ajror të menjëhershëm global” dhe “do të sigurojë një parandalim jo-nuklear të ndonjë agresori të teknologjisë së lartë”.

Duke folur për Radio Sputnik, Viktor Baranets hedh dritë mbi zhvillimet më të reja të Rusisë në sferën ushtarake.

“[Sa i përket] aeroplanëve të gjeneratës së pestë të prodhimit të T-50 të Rusisë, nëntë avionë luftarakë janë të gatshëm [të hyjnë në shërbim], ndërsa tre të tjerë priten në të ardhmen e afërt. Këto 12 [avionë luftarakë] do të bashkohen me Forcat Hapësinore të Rusisë,” tha Baranets.

Duke komentuar sistemin më të avancuar anti-raketor të mbrojtjes së Rusisë, S-500, Baranets theksoi se sistemi është i aftë të arrijë “cepin e poshtëm” të hapësirës dhe të godasë objektiva balistike në një lartësi prej rreth 100 kilometrash.

“Ky është zbulimi më serioz i projektuesve të shkëlqyer të industrisë sonë të mbrojtjes, dhe këtu ne tashmë kemi shkelur në kallo një nga konkurrentët e saj – Sistemit mbrojtës THAAD të bërë nga SHBA, i cili po promovohet në mënyrë aktive në Japoni dhe Korenë e Jugut,” tha eksperti ushtarak për Radio Sputnik.

Në intervistën e tij të muajit prill me Sputnik, Baranets gjithashtu vuri në dukje se sistemi S-500 do të tejkalojë edhe sistemin e raketave Patriot Advanced Capability-3 (PAC-3) të SHBA-së.

“S-500 do të jetë në gjendje të shkatërrojë shpejt objektivat që fluturojnë nën tavanin prej 100 kilometrash, duke përfshirë avionët, helikopterët dhe raketat e lundrimit. Sa i përket konkurrentit të tij kryesor – sistemi raketor Patriot PAC-3, disavantazhi i tij kryesor është rrezja e tij e shkurtër e dëmtimit prej vetëm 20 kilometrash,” tha Baranets.

Duke iu referuar deklaratës së Shoigut se Rusia ka arritur barazi strategjike me NATO-n, eksperti ushtarak ka supozuar se aleanca, dhe më së shumti SHBA-ja, do të ishte e zhgënjyer nga kjo gjendje, duke pasur parasysh se sa para ka humbur tashmë Uashingtoni për mbrojtjen e tij kolektive.

“Tani ka një metodologji të re për llogaritjen e barazive”, tha Baranets. “Barazia sot nuk llogaritet nga numri i armëve, por, para së gjithash, nga aftësitë bërthamore”.

Eksperti ushtarak shpjegoi se kontigjenti ushtarak i forcuar që NATO po ndërton në Evropë mund të neutralizohet nga disa raketa balistike ndër-kontinentale RS-24 Yars (emri i raportimit të NATO-s: SS-29).

Ai kujtoi se Rusia gjithashtu vazhdon të zhvillojë kompleksin e saj “të pakapshëm” të Kompleksit Raketor të Luftës Hekurudhore (BZHRK).

Projekti i ri është koduar me emrin “Barguzin”, pas erës së fortë Baikal. Çdo tren “Barguzin” do të armatoset me gjashtë ICBMs RS-24 Yars.

“Unë mendoj se në një vit e gjysmë [Barguzinët] do të lëvizin nëpër Rusi, duke i shtuar dhimbjen e kokës skifterëve perëndimorë që bëjnë një vesh shurdh ndaj lutjes së Moskës për të ndaluar garën bërthamore dhe në përgjithësi garën e armëve”, tha eksperti për Radio Sputnik. / © Gazeta Impakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne